Autobiografia e Lourdes Borchelli

Një histori amerikane

 AUTOBIOGRAFIA DHE GJUMI BLAZE I LOURDES BORCHELLI

"Asnjëherë mos e humb shpresën. Stuhitë i bëjnë njerëzit më të fortë dhe nuk zgjasin kurrë përgjithmonë” – Roy T. Bennett'

Lourdes Borchelli është një grua me stil, zotësi dhe sukses. Citimi i saj i preferuar përshkruan aventurat në jetën e saj që e bënë atë atë që është sot – të fortë dhe të pathyeshme.

 Të njohim më mirë Borchellin

Lourdes ka pasur mjaft pseudonime gjatë jetës së saj. Duke u rritur, familja e saj e thërriste atë "Zot". Në punë, njerëzit e quajnë zyrtarisht Borchelli. Vajza e saj e madhe e quan Mama Afrika. Ndërkohë, miqtë e saj më të ngushtë dhe familjarët e saj e quanin "Nënë Tereza" për zemërmirë dhe besim të fortë te Zoti. Ndihma e të tjerëve e bën atë vërtet të lumtur. Ajo mendon se ofrimi i shërbimit ose diçka që do të lehtësonte barrën e të tjerëve, qoftë edhe në një mënyrë të vogël, do ta bëjë botën pak më të mirë dhe më të ndritshme. Një person që pëlqen të jetojë me thënie ose mantra personale, Lourdes beson se "paqja fillon me një buzëqeshje".

Siç do ta përshkruanin miqtë dhe të dashurit e saj, Lourdes është dikush që nuk i mbarojnë kurrë idetë. Ajo është e pandalshme dhe e drejtuar nga qëllimi. Çfarëdo që Lourdes të ketë në mendje, ajo do ta bëjë atë me grep ose me mashtrues. Që në fëmijëri, kur e vendos mendjen për diçka, ajo do të punojë pa u lodhur drejt saj dhe do ta realizojë atë. Qielli është kufiri për Lourdes.

Një tjetër karakteristikë e saj është të qenit miqësor. Ajo ruan miqësinë e saj me ata për të cilët kujdeset dhe siguron se ata e dinë se sa shumë i do. Miqësia e saj e afroi atë me njerëzit që e mbështetën karrierën, biznesin dhe jetën e saj personale.

Lourdes preferon të veshë çdo ditë veshje kreative dhe në modë. Ajo i sjell lumturinë e saj duke parë njerëzit që shijojnë stilin e tyre të veshjes, sepse ajo beson se moda është një deklaratë personale që nuk duhet të gjykohet nga askush tjetër. Moda duhet të nxjerrë në pah besimin e dikujt pa e shpërfillur rehatinë. Njerëzit duhet të shfaqin stilin e tyre pavarësisht nga koncepti, marka ose çmimi i tij.

Gratë në të pesëdhjetat si ajo duhet gjithashtu të shijojnë veshjen sepse ajo është një fashioniste e vetëshpallur. Asaj i pëlqen të tregojë bukurinë dhe stilin e saj unik duke veshur xhinse të grisura, bluza mëndafshi nga byrynxhyk me mëngë zile, baletat ekzotike të zvarranikëve ose sandalet e saj me rripa të çmuar. Ajo e kombinon atë me çanta të gjera lëkure, syze dielli drejtkëndëshe të mëdha, vathë llambadar Swarovski, unaza të mëdha kokteji art deco dhe shall byrynxhyk mëndafshi. Këto janë pjesët e saj të preferuara, por ajo kurrë nuk largohet nga shtëpia pa buzëqeshjen e saj të bukur të ngrohtë dhe buzët rozë me firmë.

Vetja e saj unike e bën atë të veçantë. Tipari i saj më i mirë i personalitetit është se ajo i qaset të gjitha situatave dhe sfidon mendimet dhe idetë e reja hapur, me një mentalitet të freskët dhe optimist. Sipas njerëzve që e njohin, nuk ka asnjë person tjetër të krahasueshëm me Lourdes. Ajo është shumë e sjellshme, një grua me stil dhe një person me një zemër të vërtetë. Ajo është mjaft e fortë për të qëndruar e qetë dhe e fokusuar në mes të një stuhie. Ajo ka frymëzuar të tjerët përmes veprimeve të saj vetëmohuese dhe duke u kujdesur, ndihmuar dhe dashur. Bota u bë mësuesja e saj e jetës, e cila i hapi sytë ndaj mundësive të pakufishme për të ndihmuar, ashtu si modeli i saj – “Nënë Tereza”. Gjithashtu, të jesh më e re nuk do të thotë të kesh më pak mençuri, sepse ajo e trajton vajzën e saj më të madhe Crystal Acevedo-Aranbayrav si këshilltare dhe mentore.

 Edukata e Borchellit

Lourdes ka lindur më 9th të gushtit 1966 në Bronx, Nju Jork. Ajo dhe vëllezërit e motrat e saj ishin rritur në një lagje të pasur në Westchester County. Familja e tyre konsiderohej e mirëmbajtur nga të ardhurat pasive, gjë që i vendos ata në kategorinë e klasës së lartë në ato ditë. Prindërit e saj mund t'u siguronin atyre gjithçka që u nevojitej nga gjërat e nevojshme shtëpiake si ushqimi, veshmbathja dhe kujdesi shëndetësor. Ata gjithashtu kishin para të mjaftueshme për gjëra të tjera si udhëtimet verore dhe gjëra që përmirësonin mirëqenien e familjes së tyre. Lourdes dhe vëllezërit e motrat e saj kishin gjithmonë gjërat më të admirueshme, duke përfshirë ato që masat nuk mund t'i përballojnë lehtësisht, si veshjet e stilistëve. Me këtë, vëllezërit e motrat janë përgjithmonë mirënjohës që patën mundësinë t'i përjetojnë ato gjëra.

Prindërit e saj janë spanjollë me rrënjë evropiane. Babai i saj, Elion, shërbeu në ushtri për një periudhë të gjatë përpara se të bëhej një trainer shumë i vlerësuar i kuajve për kuajt e shkëlqyer, gjë që e bëri atë të famshëm në vendin e tyre të lindjes. Pavarësisht nga interesat dhe përvojat e tij të ndryshme profesionale, Elion ndoqi një diplomë bachelor në financë në Universitetin e Miami, Florida. Me fat, prindërit e saj u takuan në një stallë për stërvitje kuajsh dhe u martuan në një të tillë. Kuajt janë argëtimi i vetëm i vërtetë që ata kishin.

Meqenëse nëna e Lourdes ishte me origjinë spanjolle, kultura, traditat dhe vlerat e tyre familjare rrjedhin kryesisht nga Trashëgimia Spanjolle me rrënjë indiane Arawak. Besimet e tyre shpirtërore ndikohen nga feja e tyre.

Ndikimi që prindërit e saj kanë mbi të kontribuoi në personalitetin dhe këndvështrimin e saj në jetë. Babai i tyre u tregoi atyre rëndësinë e të pasurit durim ndaj diçkaje si dhe të dhembshurisë. Durimi dhe dashuria mund të qetësojnë dhe qetësojnë edhe çështjen më këmbëngulëse për t'u bërë e zbatueshme.

Me përkushtimin dhe entuziazmin e saj, ajo filloi të punojë drejt ëndrrës dhe vizionit të saj për t'u bërë një grua e suksesshme në modë dhe kujdes të lëkurës.

 Pasioni, dashuria dhe karriera

Dashuria e Lourdes për modën dhe kujdesin e lëkurës filloi në një moshë shumë të re. Ajo krehte flokët e gjatë dhe tepër të imët të nënës së saj Xheni dhe aplikonte kremra, locione dhe serume në të gjithë fytyrat dhe trupin e tyre. Nëna e saj e mësoi atë për ndryshimin midis gjithë atyre produkteve të kujdesit për veten. Ajo u rrit duke parë punën e nënës së saj të dashur. Ajo filloi të magjepsej dhe të frymëzohej nga puna e nënës së saj, një rrobaqepëse profesioniste, një rrobaqepëse dhe një krijues modelesh për një stilist të famshëm, Oscar de la Renta, i cili shpjegon se nga i mori Lourdes të gjitha shqisat e modës dhe bukurisë.

Nëna e saj ndikoi në Lourdes dhe e bëri atë të interesohej për modën dhe bukurinë. Ajo filloi të zhvillonte një interes të jashtëzakonshëm për modën, bukurinë dhe gjithçka që lidhet me të. Ajo ka një besim të fortë se moda dhe bukuria janë çështje personale që ju lejojnë të bëni një deklaratë kudo që të shkoni. 

Kujtimet e lumtura dhe argëtuese ndezën dëshirën e Lourdes për të krijuar linjën e saj të produkteve të kujdesit të lëkurës. Ajo filloi të shesë produkte shtëpiake në moshën 17-vjeçare një sallon flokësh lokal të quajtur Esther Beauty Salon and Spa. Ndërsa punonte në rrugën e saj përmes biznesit, filozofia e saj ishte "Parandaloni, korrigjoni dhe mbroni".

Për t'u bërë ekspert në fushën e biznesit, Lourdes mori një Bachelor të Arteve në Biznes. Ajo gjithashtu studioi ligjin e biznesit, ligjin e mikpritjes dhe turizmin në Kolegjin Monroe në New Rochelle, Nju Jork. Me kaq shumë interesa, ashtu si babai i saj, Lourdes ndoqi arsimin e saj në modë dhe bukuri me disa kurse përkatëse të kimisë në Institutin e Modës të Nju Jorkut. Ajo prezanton një koncept të ri për bukurinë femërore dhe ka lënë gjurmë të pashlyeshme në industrinë e modës. Përveç diplomës së saj, ajo është gjithashtu një estetiste paramjekësore e certifikuar dhe e licencuar nga bordi. Ajo është gjithashtu një Notere Publike e Licencuar e Shtetit të Nju Jorkut për më shumë se tre dekada.

Përveç kësaj, ajo është ende duke punuar në New York City Transit (NYCT), i njohur gjithashtu si Autoriteti i Transportit Metropolitan, për departamentin e Operacionit të Stacioneve. NYCT është sistemi më i madh, më i shpejtë dhe më i pasur i transportit globalisht. Ajo ofron autobusë, hekurudha dhe shërbime të metrosë vetëm me Divizionin e saj Paratransit që kujdeset për njerëzit me aftësi të kufizuara në të gjithë qytetin e Nju Jorkut dhe zonën Tri-State. Puna me një institucion kaq të ngarkuar e ka mësuar atë të punojë me mbikëqyrje minimale dhe të kryejë detyrat e dëshiruara brenda afateve kohore të përcaktuara.

Një tjetër nga ambiciet e saj të fëmijërisë ishte të mund të udhëtonte nëpër botë. Ajo ishte në gjendje ta përmbushte këtë ndërsa punonte në American Airlines si Specialiste e Shërbimit të Klientit, një pozicion të cilin ajo e shërben ende me kohë të pjesshme deri tani. Ajo jeton me moton e saj, "Jeta e kaluar mirë, dhe më shumë për të kërkuar dhe parë ..." Ndërkohë, hobi i saj për të përjetuar kultura të tjera e ka çuar atë në shumë vende të botës.

Për më tepër, një nga gjërat më emocionuese dhe më të pabesueshme në karrierën e saj është bashkëveprimi dhe shoqërimi me njerëz nga kultura të ndryshme. Ajo ishte në gjendje të prekte njerëz të ndryshëm në mbarë botën dhe nga të gjitha sferat e jetës. 

Ndërkohë, stili i jetës dhe rrugëtimi i karrierës së Lourdes është mishërimi i përkushtimit, fitores dhe lumturisë. Ajo ishte në gjendje të kapërcejë shumë sfida gjatë karrierës së saj dhe kaloi një kohë të këndshme gjatë rrugës. Jeta e saj është e mbushur me kaq shumë ngjarje emocionuese – përfshihen ulje-ngritjet.

Ajo është një grua me karakter me shumë eksperienca në jetë. Ajo fitoi kaq shumë respekt në tregti dhe tregti për të qenë një pronare e vetë-bërë dhe e suksesshme biznesi. Përkushtimi i saj për artin e saj është diçka për të cilën ajo është vërtet krenare.

Për më tepër, dashuria e saj për artin dhe bukurinë bashkon njerëz nga e gjithë bota. Ajo ka aftësinë t'i bëjë kryeveprat e saj në diçka që i ndihmon njerëzit të kujdesen për veten dhe të ndihen të dashur dhe të bukur. Lourdes e merr seriozisht punën e saj për të qenë si një kumbarë zanash për të apasionuarit pas bukurisë. Ajo e trajton atë si thirrjen e saj,

 Një Sukses i Bukur

Që nga viti 2009, Lourdes ka vënë të gjithë vitalitetin, pasionin dhe entuziazmin e saj në Shkencën e Kujdesit të Lëkurës. Ajo ka shpenzuar shumë kohë duke hulumtuar dhe planifikuar për projektin e saj për më shumë se një dekadë. Ajo tani është gati të realizojë ëndrrat e saj me përvojat e saj të mëparshme dhe një plan solid biznesi. Pas vitesh shërbimi në një industri të ndryshme, ajo planifikon të rikthehet në sipërmarrje duke përdorur forcën dhe pasionin e saj. Ajo njeh ndikimin dhe ndihmën domethënëse të babait të saj në krijimin "Kujdesi i lëkurës Borchelli".

Sot, Lourdes është Krijuesi, Themeluesi dhe Kryeshefi Ekzekutiv i Borchelli Skincare nga Lourdes Borchelli, një markë luksoze për kujdesin e lëkurës për gratë e të gjitha moshave. Ajo ka mësuar se përvoja, përkushtimi dhe shërbimi cilësor ndaj klientit kanë rëndësi më të madhe në një biznes. Ajo njihet si pioniere në bukurinë dhe shitjen e produkteve natyrale për kujdesin e lëkurës. Ajo është një adhuruese e bukurisë dhe një besimtare e vërtetë në një serum korrigjues të fytyrës. Filozofia e saj për lëkurën është e thjeshtë: Parandalimi, Korrigjimi dhe Mbrojtja. Lëndët e saj më të mira në shkollë ishin gjithmonë rreth bukurisë, kimisë, modës dhe gjeografisë.

Raca e saj spanjolle-amerikane me rrënjë evropiane ndikon në produktet. Ajo dëshiron të prezantojë një linjë produktesh me klas, por me një prekje moderne. Të gjithë artikujt janë bërë nga përbërësit më të mirë dhe më të pastër nga e gjithë bota. Çdo produkt është bërë me shërbimin dhe kënaqësinë e saj të personalizuar yjore ndaj klientit.

Për më tepër, përpjekjet e saj sipërmarrëse i dhanë asaj një reputacion të jashtëzakonshëm si stiliste e pavarur e modës, stiliste e këpucëve, stiliste veshjesh, ikonë e modës dhe trendiste. Megjithatë, oreksi i saj për kujdesin e lëkurës dhe për të ndihmuar gratë e tjera të kujdesen për lëkurën e tyre e ktheu atë në dashurinë e saj të parë.

Ajo dëshironte të mbante lëkurën e çdo gruaje të shëndetshme, të përsosur dhe të re. Lourdes është praktike në krijimin e produkteve të saj për kujdesin e lëkurës dhe formulon personalisht elementet themelore dhe përbërësit thelbësorë të produkteve të saj me një sy të qëndrueshëm te pastërtia.

 Lourdes është e përkushtuar dhe e përkushtuar për të ofruar elemente thelbësore cilësore të bukurisë për gratë e të gjitha moshave. Marka e saj e bukurisë ofron një linjë për kujdesin e lëkurës që do t'i bëjë ata të ndihen dhe të duken të shëndetshëm, rrezatues, të përsosur, më të rinj dhe më të sigurt. Angazhimi i saj për të përmbushur misionin e saj pasqyron ëndrrën e madhe amerikane. Ajo Idetë jashtëzakonisht të guximshme dhe të guximshme janë dëshmi se çdo gjë është e mundur dhe e zbatueshme.

Shumë njerëz e pyetën se si arriti të arrinte kaq shumë në jetën e saj. Ajo përgjigjet duke thënë se një person i vendosur duhet të ketë një besim të fortë në aftësitë e tij dhe të punojë pa u lodhur dhe me zell drejt saj. Përkushtimi, pasioni, vullneti i fortë dhe puna e palodhur janë vetëm disa nga cilësitë që duhet të përmirësohen nga kushdo që dëshiron të jetë i suksesshëm në çdo përpjekje.

Besimi në vetvete rrit besimin në arritjen edhe të detyrave më komplekse. Për më tepër, një gjë që mund të rrisë besimin e dikujt është duke u kujdesur dhe përkëdhelur veten. Lourdes sigurohet që ajo të marrë pak kohë për të rinovuar trupin e saj në një banjë hidroterapie dy herë në javë për relaksim të plotë të trupit, pavarësisht orarit të saj të ngjeshur. Të bësh diçka rekreative ndihmon në rigjallërimin e mendjes, gjë që ndihmon në krijimin e ideve të reja dhe më të mira. Pikërisht për këtë arsye, Lourdes ka marrë disa hobi gjatë viteve – secila prej të cilave i ka shijuar plotësisht. Ajo ka zhvilluar një dashuri të pavdekshme për skicimin e këpucëve dhe veshjeve ekzotike.

Për të qëndruar e përditësuar mbi tendencat më të fundit, ajo merr pjesë rregullisht në ekspozita bukurie, shfaqje mode, ekspozita udhëtimesh dhe lexon artikuj të ndryshëm në internet për të fituar më shumë ide. Këto aktivitete e bënë atë të kuptojë se çfarë kërkojnë, duan dhe kanë nevojë gratë. Nëpërmjet Borchelli Skincare, ajo synon të japë pikërisht këtë.

Nuk ka dyshim se pasioni dhe entuziazmi për bukurinë, modën dhe udhëtimin është bota e Lourdes. Kjo është gjithashtu sepse ajo beson se udhëtimi ka fuqinë për të mësuar, por të shohësh se sa shumë ka bota për të ofruar është një përvojë tepër përulëse.

Si dikush që mendon se njerëzit nuk duhet të kufizohen nga gjendja ose rrethanat e tyre, Lourdes mendon me gjithë zemër se gjithçka është e mundur. Situata socio-ekonomike e dikujt nuk është pengesë për suksesin për sa kohë që ka një vullnet dhe sasinë e duhur të përpjekjes. Ajo që është shkruar tashmë për ju do të jetë e juaja në momentin e përsosur.

Po kështu, bërja e asaj që ju intereson më shumë mund të jetë sfiduese dhe përmbushëse në të njëjtën kohë. Kjo ju lejon të përjetoni, shijoni, doni dhe manifestoni sipas dëshirës.

 Familja eshte gjithcka

Lourdes tani është në mesin e të pesëdhjetave dhe po plaket bukur, duke veshur buzëqeshjen e saj të bukur dhe buzët me ngjyrë rozë, ashtu si dikur ishte e re. Ajo është nënë e pesë fëmijëve të jashtëzakonshëm dhe një gjyshe e bekuar dhe e dashur e tetë nipërve. Lourdes e konsideron familjen e saj si thesarin e saj të paçmuar dhe më të madh në jetë dhe arsyen e lumturisë dhe suksesit të saj në jetë. Ajo i jep ish-bashkëshortit dhe babait të saj njohjen dhe vlerësimin që meritojnë që e kanë mbështetur gjithmonë në çdo aspekt të jetës së saj. Ata duhet të vlerësohen dhe lavdërohen që e ndihmuan atë të rrisë pesë fëmijët e saj ashtu siç bënë ata. Ajo nuk do të mund të kapërcejë vështirësitë me të cilat është përballur pa ndihmën e tyre.

Ajo mund të mos ketë shpëtuar me sukses dy martesa më parë, por ajo që ka tani është tashmë një arsye për të qenë mirënjohëse. Ajo aktualisht është në një lidhje të gjatë për më shumë se trembëdhjetë vjet me një burrë me rrënjë nga Karaibe. Ata janë të dy vërtet dhe thellësisht të dashuruar me njëri-tjetrin.

Suksesi nuk përcaktohet nga shuma e parave që ka në xhep, por nga numri i jetëve që ka prekur në rrugëtimin e jetës. Ajo matet gjithashtu nga gjendja e lumturisë që personi ndjen duke qenë në majë të shkallës.