Përbërësit tanë

Përbërësit tanë janë ato nga të cilat jemi bërë. Acai Berry aka (euterpe oleracea steroështë)

Acai Berry është i pasur me acide yndyrore omega-3, omega-6 dhe omega-9. Të gjitha këto ndihmojnë lëkurën të duket rinore dhe elastike, Acidet yndyrore ringjallin pamjen e lëkurës së thatë dhe të shurdhër. Nëse merrni mjaftueshëm, lëkura juaj duket e lëmuar dhe e butë. Nëse nuk jeni, lëkura thahet, ulet dhe bëhet e shurdhër.

 

 

Ekstrakt i frutave të qershisë Acerola Barbados i njohur ndryshe si (malpighia emarginata)
Ky ekstrakt frutash është një burim i fuqishëm i antioksidantëve dhe polisaharideve hidratuese.

 

 

 

 

 

 

Argirelina i njohur ndryshe si hexapeptid acetil 

 Hexapeptid acetil është projektuar për të pakësuar shfaqjen e rrudhave duke parandaluar kontraktimet e muskujve, të ngjashme me Botox-in. Stimulon prodhimin e kolagjenit: Përbërësi gjitkahtu nxit prodhimin e kolagjenit, i cili luan një rol në mbajtjen e lëkurës sonë të fortë dhe të lëmuar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Qymyr i aktivizuar

 Përfitimet e Qymyr i aktivizuarpër lëkurën tuaj është një nga përbërësit më të mirë natyralë për pastrimin e poreve dhe është i dobishëm për lëkurën tuaj edhe në disa mënyra të tjera. Qymyr druri i aktivizuar pastron në mënyrë efektive lëkurën, hap poret, largon papastërtitë më të thella dhe qelizat e vdekura të lëkurës. Rezultati është lëkura e lëmuar, elastike dhe e tonifikuar.

 

 

 

 

 

 

  Adenozina e njohur ndryshe (ATP)

   Adenozina zvogëlon shfaqjen e rrudhave duke i dhënë energji sipërfaqes së lëkurës. Studimet kanë treguar se kujdesi për lëkurën që përmban adenozinë çoi në përmirësime të konsiderueshme në butësinë e lëkurës, zvogëlimin e pamjes së këmbëve të sorrës dhe zvogëlimin e thellësisë së rrudhave të vetullave. Rezultati është një çehre më e butë dhe rinore.

 

 

 

 

 

 

 

 

Agar-Agar aka (alga deti i Azisë Juglindore)

Ne përdorim agar-agar për të zbutur dhe hidratuar lëkurën. Kjo zgjidhje e ngjashme me xhel, e bërë nga një specie alga deti të njohur si agarofite, është jashtëzakonisht e pasur me lëndë ushqyese dhe konsistenca e saj në formë pelte do të thotë se ndihmon në trashjen dhe mbajtjen e përbërësve të tjerë në produktet tona.

 

 

 

 

 

Ekstrakt i gjetheve të jonxhës i njohur ndryshe si (medicago sativa)

JonxhëGjethja është e pasur me antioksidantë që largojnë radikalet e lira, është një përbërës i shkëlqyer për t'u shtuar në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës. Jo vetëm që do shmangni shenjat e parakohshme të plakjes, por do të ndihmojë gjithashtu në lehtësimin e skuqjes dhe acarimit për shkak të përqendrimit të lartë të vitaminave dhe mineraleve ushqyese. 

 

 

 Alga aka (alga deti)

 Algae Blend | Mara BeautyAlga aka (alga deti) përdoret në kujdesin e lëkurës për të ndihmuar në mbështetjen e kolagjenit natyral, për të reduktuar rrudhat e dukshme dhe për të siguruar ekuilibrin e lagështisë në lëkurë. Si në dietë ashtu edhe në produktet e kujdesit të lëkurës, algat mund të ofrojnë vitamina, minerale, elementë gjurmë, aminoacide dhe acide yndyrore që janë të rëndësishme për ruajtjen e lëkurës së shëndetshme dhe rinore. Përzierja jonë pronësore stimulon sintezën natyrale të acidit hialuronik dhe është e ngarkuar me fitonutrientë dhe acide yndyrore të pasura për t'u shëndoshë, e fortë dhe e lëmuar.

 

 

 

 

 

 Acidi Alguronik

Acidi Alguronik gjendet ekskluzivisht në produktet e kujdesit të lëkurës Algenist dhe prodhohet nga mikroalgat. Karakteristikat e tij unike krijojnë rezultate të dukshme të kujdesit të lëkurës. Është treguar se mbështet kolagjenin dhe elastinën natyrale, dhe nxit rinovimin e lëkurës deri në tonin dhe strukturën e lëkurës.

 

 

 

 

 

Allantoin aka (glyoxldiureide)

 të Allantonit mjekimi përdoret si hidratues për të trajtuar dhe parandaluar lëkurën e thatë, të ashpër, me luspa, kruarje dhe acarime të vogla të lëkurës (të tilla si skuqje dhe djegie të lëkurës nga terapia me rrezatim). Zbutësit janë substanca që zbutin dhe hidratojnë lëkurën dhe zvogëlojnë kruajtjen dhe lëkurën.

 

 

 

 

 

Gjethja e Aloe Vera aka (aloe barbadensis)

  Gjethja e Aloe Verës është një bimë e shijshme që nuk ka kërcell. Ai e ndihmon atë të lagështojë lëkurën tuaj dhe mbron integritetin e saj strukturor. Aloe është një nga botanikët më të vjetër të njohur me përfitime për kujdesin e lëkurës, si qetësimi dhe ftohja e lëkurës (përfshirë përdorimin pas diellit) dhe sigurimin e hidratimit të lehtë.

 

 

 Alfa-arbutin (hidrokinon)

  Alfa-Arbutin është një antioksidant me origjinë bimore që mund të ndihmojë në promovimin e një ngjyre të njëtrajtshme të lëkurës. Mana dhe ariu janë forma natyrale të arbutinës që përdoren në kujdesin e lëkurës.

 

 

 

 

Alfa-Hidroksi Acidetaka (AHA)

 Alfa-Hidroksi Acidetaka (AHA) janë një grup acidesh natyrale që gjenden në ushqime. Acidet alfa hidroksi përfshijnë acidin citrik (që gjendet në agrumet), acidin glikolik (që gjendet në kallam sheqeri), acidin laktik (që gjendet në qumështin e thartë dhe lëngun e domates), acidin malik (që gjendet në mollë), acidin tartarik (që gjendet në rrush), dhe të tjerët. Acidet alfa hidroksi përdoren më së shpeshti për sëmundjet e lëkurës, të tilla si lëkura e thatë, plakja e lëkurës ose aknet. Acidet Alfa Hidroksi (AHA) gjithashtu lirojnë "ngjitësin" që ngjit qelizat e vdekura të lëkurës në sipërfaqen e lëkurës; ato gjithashtu mbështesin acidin hialuronik natyral për të rritur hidratimin dhe mund të ndihmojnë në zvogëlimin e pamjes së pigmentimit të sipërfaqes dhe rritjen e shkëlqimit, dhe për të lëmuar strukturën. AHA-të më të përdorura janë Acidi Glikolik dhe Laktik.

 

 

 

 

 

 

 Alfa - Acidi lipoik i njohur ndryshe si (ALA oseAcidi Tioktik)

  Acidi Alfa Lipoik (ALA ose Acidi Tioktik) përdoret për kujdesin e lëkurës për të energjizuar lëkurën e 'lodhur' në të njëjtën mënyrë që ndihmon trupin të shfrytëzojë sa më shumë burimet e energjisë. Zvogëlon shfaqjen e skuqjes, poret e zmadhuara dhe papërsosmëritë e sipërfaqes. Quhet "antioksidanti universal" pasi është i tretshëm në ujë dhe yndyrë, duke e bërë atë lehtësisht të absorbohet dhe të përdoret nga trupi. Gjithashtu rrit shumë përfitimet antioksiduese të vitaminave C dhe E. Burimet dietike përfshijnë perimet me gjethe të errëta si lakra jeshile, zarzavate, spinaqi, si dhe brokoli.

 

 

 

 

 

Aminoacidet

 Aminoacidet janë një përbërje natyrale, organike dhe për këtë arsye paraqesin pak ose aspak efekte anësore. Ato mund të përdoren në mënyrë të sigurt nga të gjitha llojet e lëkurës, madje edhe në ato me lëkurë të ndjeshme, duke përfshirë ekzemën dhe psoriazën. Aminoacidet veprojnë gjithashtu si antioksidantë për lëkurën tuaj, duke e mbrojtur atë nga faktorët stresues mjedisorë, si ndotja dhe rrezet e dëmshme UV të diellit. Gjithashtu është zbuluar se ato stimulojnë prodhimin e një antioksidanti të njohur si glutathione, duke mbështetur kështu mbrojtjen natyrale të lëkurës suaj. Në kujdesin e lëkurës, aminoacidet ose përdoren më vete për të nxitur hidratimin dhe elasticitetin, ose vargjet e aminoacideve mund të bashkohen për të formuar peptide. Teknologjia e peptideve ka evoluar dhe si rezultat, ka shumë peptide të ndryshme që ofrojnë një sërë përfitimesh bukurie. Një shembull i një aminoacidi popullor në kujdesin e lëkurës është Arginina. Ka lloje të ndryshme të aminoacideve, dhe secili ka një punë të ndryshme për të bërë për lëkurën tuaj. Aminoacidet më të zakonshme për t'u kujdesur në produktet e bukurisë janë:

Lizina – Forcon lëkurën tuaj, duke ofruar përfitime kundër plakjes.

Histidina– Ofron përfitime antioksiduese.

Glicinë – Përmirëson elasticitetin e lëkurës.

Arginina – Ndihmon për të riparuar lëkurën tuaj.

Leucina – Ndihmon për të reduktuar shfaqjen e linjave të holla dhe rrudhave.

Glutamine – Riparon funksionin pengues të lëkurës dhe siguron lagështi.

Glicylglycine – Ndihmon në normalizimin e madhësisë së poreve.

 

 

 

 PRIMER KUNDËR PLAKJES

PRIMER KUNDËR PLAKJES është një hibrid revolucionar i kujdesit të lëkurës. Ai përmban antioksidantë dhe përbërës restaurues për të mbajtur lëkurën tuaj të ushqyer.Tekstura e saj e lëmuar me shkëlqim zvogëlon pamjen e poreve, linjat e holla, rrudhatdhe i siguron lëkurës tuaj një lagështi intensive duke rritur dhe krijuar një bazë të përsosur.

 

 

 

Vaji i bërthamës së kajsisë aka (prunus armeniaca)

 Vaji i bërthamës së kajsisë ndihmon për të përmirësuar tonin e lëkurës, për të ruajtur butësinë dhe shkëlqimin e lëkurës. Ai gjithashtu ushqen lëkurën dhe ul pamjen e rrudhave të fytyrës, linjave të holla dhe njollave (kjo është vitamina C dhe E që punojnë në partneritet).

 

 

 

 

 Arginina aka (L-arginine)

 Arginina është aminoacid që ndërvepron me lëkurën si një antioksidant. Arginina është gjithashtu e njohur për të efekte kundër plakjes dhe zvogëlon shfaqjen e linjave të holla dhe rrudhave. Arginina e mban lëkurën tuaj të fortë, të shëndoshë dhe të lëmuar. Arginina hidraton lëkurën e thatë dhe rikthen lagështinë. Arginina është e njohur për efektet e saj kundër plakjes dhe redukton shfaqjen e linjave të holla dhe rrudhave.

 

 

 

 

 

Arnica Ekstrakt Montana i njohur ndryshe si (Ekstrakt Daisy)

 Arnica Ekstrakt Montana (Daisy). është një margaritë malore me ngjyrë të verdhë të ndezur, që rritet në Evropë dhe shpesh i referohet si fatkeqësia e ujkut. Bima konsiderohet pjesë e familjes së lulediellit dhe është përdorur tradicionalisht për trajtimin e akneve.

 

 

 

 

 

Gjethja e rukolës aka (eruca sativa e hidrolizuar)

  Rukola përmban sasi të larta të agjentë anti-plakje dhe mbrojtës si vitaminat A, C dhe K. Rukola është gjithashtu e pasur me folate, e cila njihet ndryshe si vitamina B9. Kjo lëndë ushqyese detoksifikuese ndihmon në rritjen e indeve dhe prodhimin e qelizave të reja të lëkurës. Folati mund të ulë aknet dhe t'i japë lëkurës tuaj një shkëlqim rrezatues. 

 

 

 

 

 

Avobenzone

 Avobenzone shpesh renditet me emrin tregtar (Parsol 1789). Ky është një nga përbërësit më të përdorur për kremin e diellit në botë, sepse thith spektrin e plotë të rrezeve UVA.

 

 

 

 

 

Vaji i avokados aka (i preferuari i persea)

 Vaj avokado përdoret në kujdesin e lëkurës pasi është treguar se minimizon dukshëm dëmtimet nga dielli, si dhe rikthen elasticitetin. Shtimi i avokadove në dietën tuaj nuk është vetëm një mënyrë e shkëlqyer për të marrë acide yndyrore esenciale dhe vitamina A, D dhe E, por edhe konsumimi i lëndëve ushqyese të tyre mund të jetë i dobishëm në ruajtjen e lëkurës së shëndetshme, rrezatuese dhe të butë.

 

 

 

 

Acidi Azelaik i njohur ndryshe si (acidi joanedioik)

Acidi Azelaik rrjedh nga maja dhe përdoret në kujdesin e lëkurës zakonisht për të ndihmuar në promovimin e një ngjyre të barabartë të lëkurës (veçanërisht kur përdoret me acid glikolik). Acidi azelaik është gjithashtu një përbërës i gjetur në grurë, thekër dhe elb që mund të ndihmojë në trajtimin e akneve dhe rosacea sepse zbut inflamacionin, gjithashtu trajton njollat e diellit dhe melasmën, sepse bllokon prodhimin e "pigmentimit jonormal".

 

 

 

 

 

Vaji Babassu i njohur ndryshe si (orbignya oleifera)

 

Vaji Babassu është një vaj tropikal i bërë nga farat e palmës babassu, një pemë vendase në pyjet e shiut të Amerikës së Jugut. I mbushur me antioksidantë dhe yndyrna të shëndetshme, mund të përmirësojë shëndetin e lëkurës dhe flokëve tuaj, duke i hidratuar ato pa ju shkaktuar të ndiheni të yndyrshëm ose të zhvilloni puçrra fytyre.

 

 

 

 

 

Bakuchiolpër lëkurë të ndjeshme e njohur ndryshe si (bima psoralea corylifolia)

 Bakuchiol për lëkurë të ndjeshme është një përbërës vegan për kujdesin e lëkurës që gjendet në gjethet dhe farat e bimës Psoralea corylifoliaplant. Është një antioksidant i fuqishëm, redukton dukshëm zbardhjet e lëkurës nga ekspozimi mjedisor dhe ka një efekt të theksuar qetësues në lëkurë. Bakuchiol gjithashtu mund të zvogëlojë shfaqjen e linjave të holla dhe rrudhave, kjo është arsyeja pse po e shihni atë në më shumë produkte për kujdesin e lëkurës. Bakuchiol është një ekstrakt natyror bimor që ka provuar të ketë të njëjtat efekte të fuqishme si retinoli, por është më i mirë për lëkurën e ndjeshme dhe i sigurt për shtatzëninë dhe ushqyerjen me gji. Kjo alternativë e retinolit rrjedh nga bima babchi, dhe si retinoli, ndihmon në stimulimin e qarkullimit të qelizave dhe prodhimin e kolagjenit për të parandaluar shenjat e plakjes dhe për të luftuar aknet.

 

 

 

 

Ekstrakti i bambusë i njohur ndryshe si (bambusa arundinacea)

 Ekstrakt bambu thuhet se është i pasur me përmbajtje silicë, e cila i jep lëkurës tuaj një shkëlqim rrezatues. Thuhet gjithashtu se ka përfitime hidratimi, përveç se silica prodhon gjithashtu kolagjen që rezulton në lëkurë më të fortë dhe një fryrje rinore.

 

 

 

Ekstrakt elbi aka (ekstrakt elbi)

Ekstrakt elbiështë një antioksidant me origjinë bimore që ka një bollëk fenolesh dhe flavonoidësh. Ndihmon në zbutjen, zbutjen dhe gjendjen e lëkurës dhe gjithashtu mund të luftojë shenjat e plakjes duke frenuar radikalet e lira.

 

 

 

 

 

 

Peroksid benzoil i njohur ndryshe si (BPO)

 Peroksid benzoil (BPO) është një trajtim shumë efektiv i akneve, duke luftuar bakteret specifike të akneve. Shumica e retinoideve mohojnë efektin e BPO, kështu që përdorni BPO dhe retinoidet në rotacion për rezultate më të mira. Një praktikë më e mirë me këtë përbërës është ta inkorporoni atë ngadalë (çdo natë tjetër) në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës, pasi lëkura mund të përshtatet për të toleruar BPO gradualisht. Kjo mund të minimizojë potencialin për skuqje dhe thatësi kur përdorni BPO. Peroksid benzoil sulmon bakteret në lëkurën tuaj. Gjithashtu ndihmon në zhbllokimin e poreve duke hequr lëkurën e vdekur për të parandaluar bllokimet. Kjo trajton aknet ekzistuese dhe mund të ndihmojë në parandalimin e njollave të reja. Funksionon më mirë kur e përdorni rregullisht.

 

 

 

 

 

Beta-karoten aka (b-karoten)

Beta-karoteni është një pararendës i vitaminës A, një antioksidant i fuqishëm që ndihmon në parandalimin e radikaleve të lira të dëmshme.

 

 

 

 

 

 

 TërshëraBeta- Glukan e njohur ndryshe (b-d-glukan)

 

TërshëraBeta-Glukan përdoret në kujdesin e lëkurës për të ndihmuar në lidhjen e lagështisë në lëkurë dhe për të siguruar mbrojtje antioksiduese. Mund të nxisë kolagjenin natyral si dhe qarkullimin e lëkurës për të ndihmuar në minimizimin e rrudhave të dukshme.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekstrakt i manaferrës (frut rubus fruticosus)

 

 

Ne jemi të gjithë për të luftuar kur bëhet fjalë për linjat e holla dhe rrudhat. Manaferrat përmbajnë nivele të larta të antioksidantëve dhe kolagjenit që ndihmojnë lëkurën tuaj të luftojë ndikimin e mjedisit në trupin tuaj. Radikalet e lira dëmtojnë qelizat dhe dihet se ndikojnë në procesin e plakjes, butësinë dhe shkëlqimin natyral të lëkurës tuaj. Hidhni manaferrat të cilat janë të pasura me vitaminë A dhe C – duke mbrojtur më tej lëkurën nga rrezet e dëmshme UV – dhe do të shihni pse përdorimi i manaferrave në dietën tuaj dhe rutinën e kujdesit të lëkurës do të japë rezultate maksimale.

 

 

 

 

 

 

Ekstrakt i rrush pa fara e zezë aka (ribes nigrum)

Ekstrakt i rrush pa fara e zezë është i pasur me acide yndyrore, të cilat e mbajnë lëkurën të hidratuar, të fortë dhe me pamje më të re. Përmban gjithashtu antioksidantë për të ushqyer lëkurën e thatë dhe të dëmtuar, duke e lënë atë të butë dhe të rimbushur. Ekstrakti i rrushit të zi ka veti anti-inflamatore për të ndihmuar në shërimin dhe riparimin e ekzemës.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bladderwrack aka (alga deti i algave kafe)

Bladderwrack është një lloj alga deti që gjendet në produktet e kujdesit të lëkurës që ndihmon në qetësimin e irritimeve të lëkurës (djegiet, pickimet e insekteve, thatësinë, kruajtjen). Ai gjithashtu shërben si një përbërës parandalues për të ndihmuar në minimizimin e shfaqjes së çdo shenje të dukshme të plakjes.

 

 

 

 

 

Ekstrakti i boronicës i njohur ndryshe (sekti vaccinium. cianokoku)

 Ekstrakti i boronicës është një burim i pro-retinolit i cili ndihmon në reduktimin e shfaqjes së shenjave treguese të plakjes: linjat e holla dhe rrudhat. I kombinuar me përmbajtjen linoleike e cila forcon barrierën natyrale të lëkurës, ekstrakti i boronicës hidraton dhe e bën atë të duket rinore dhe rrezatuese.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Acidi beta-hidroksi i njohur ndryshe si (BHA)

Acidi beta-hidroksi (BHA)

Nëse jeni marrë ndonjëherë me puçrra fytyre ose lëkurë të yndyrshme, me siguri keni hasur në BHA në një moment. BHA-të, ose beta-hidroksi acidet, janë një klasë e acideve të buta që përdoren zakonisht në produktet e kujdesit të lëkurës, veçanërisht ato të dizajnuara për të trajtuar aknet. BHA-të janë efektive, por të buta dhe shpesh paraqiten në trajtimet e akneve, duke përfshirë disa nga pastruesit dhe hidratuesit tanë më të shitur. Por jo të gjithë e dinë se BHA-të mund të bëjnë shumë më tepër sesa të pastrojnë pikat e zeza dhe të eliminojnë puçrrat. Këto acide me prejardhje natyrale janë eksfoliantë të fuqishëm dhe mund të ndihmojnë në trajtimin e shfaqjes së shenjave të dukshme të plakjes, duke përfshirë edhe mërzinë.

 

 

 

 

 

 

 

Biomed Retinol 500 i njohur ndryshe (ekstrakt i frutave të fikut të fikut carica)

 Biomed Retinol 500 përmban Retinol dhe Ficuscarica (Fig) Ekstrakt me prejardhje nga fiku, një burim natyral dytësor i vitaminës A. Redukton linjat e imta dhe rrudhat, përshpejton procesin e rinovimit të lëkurës, zbut lëkurën dhe redukton pigmentimin dhe njollat e errëta. Ju jep një lëkurë të lëmuar, të shëndetshme me ton të barabartë dhe rrudha më pak të theksuara.

 

 

 

 

 

 

 

Biotinaa/folik aka (vitamina-H)

  Biotin është i pranishëm në të gjitha qelizat e gjalla dhe luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit të lëkurës. Ndërsa plakemi dhe nivelet tona të hormoneve luhaten, gjëndrat dhjamore në lëkurën dhe skalpin tonë fillojnë të prodhojnë më pak vaj sebum. Kjo rezulton që lëkura, folikulat dhe flokët tanë të thahen dhe bëhen të brishtë dhe të brishtë. Biotinaa mund të përmirësojë lëkurën tuaj dhe të ndihmojë në kompensimin e këtyre problemeve, ndër përfitimet e tjera - duke funksionuar si një faktor rritjeje dhe katalizator në reaksionet e karboksilimit.

 

 

 

 

Uji i thuprës i njohur ndryshe si (lëng thupër)

 Uji i Mështeknës është lëngu i korrur drejtpërdrejt nga pemët e thuprës. Lëngu është një burim i pasur i gjurmëve të vitaminave dhe aminoacideve, si dhe lëndëve ushqyese që e duan lëkurën që e hidratin thellësisht lëkurën dhe përsosin strukturën. Në pjesë të caktuara të botës, si në Kore, lëngu shitet edhe për konsum për shkak të shijes së tij të ëmbël dhe rezervave të shumta të lëndëve ushqyese.

 

 

 

 

 

 

Vaji i farës së qimnonit të zi i njohur ndryshe si (nigella sativa)

 Vaji i farës së qimnonit të zi rrjedh nga farat e një bime të vogël lulëzuar vendase në Azinë Jugperëndimore. Përflitet se ka qenë pjesë e rutinës së bukurisë së Kleopatrës, ky vaj ofron përfitime antibakteriale dhe anti-inflamatore dhe është ideal për lëkurën që lufton me aknet, poret e bllokuara, skuqjen dhe madje edhe ekzemën. Një vaj i vërtetë me shumë punë, vaji përmban gjithashtu mbi 100 vitamina dhe minerale për të hidratuar lëkurën dhe për ta mbrojtur atë nga shenjat e plakjes.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fermenti i çajit të zi i njohur ndryshe si (saccharomyces/xylinum)

Produkti i fermentimit të çajit të zi me maja Saccharomyces dhe bakteret Xylinum, fermenti i çajit të zi siguron një efekt "lipofilling". Kokteji i vitaminave në ferment zbut lëkurën dhe rrit shkëlqimin e saj dhe përmirëson strukturën e saj.

 

 

 

 

 

 

 

Bladderwrack (ekstrakt fucus vesiculosus)

 Bladderwrack është një lloj alga deti që gjendet në produktet e kujdesit të lëkurës që ndihmon në qetësimin e irritimeve të lëkurës (djegiet, pickimet e insekteve, thatësinë, kruajtjen). Ai gjithashtu shërben si një përbërës parandalues për të ndihmuar në minimizimin e shfaqjes së çdo shenje të dukshme të plakjes. 

 

 

 

 

 

Krem dielli me spektër të gjerë/SPF 140+

Suntan lotion on woman's arm in sun shape Free Photo Një krem kundër diellit me spektër të gjerë mbron nga rrezatimi UVA dhe UVB. SPF do të thotë faktor mbrojtës nga dielli, një masë që tregon se sa mirë mbron kremi kundër diellit nga rrezet UVB. Një krem dielli me spektër të gjerë ju mbron nga të dy llojet e dritës UV: rrezet UVA dhe UVB.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kafeina aka (trimethylpurine)

Kafeina Efektet e rritjes së energjisë janë të njohura, falë pijeve tona të dashura të mëngjesit. Hulumtimet në zhvillim tregojnë se ky stimulues mund të përdoret gjithashtu për të përmirësuar lëkurën tuaj. Fuqitë e tij antioksidante dhe aftësia për të qetësuar lëkurën dhe për të luftuar inflamacionin tani janë vendosur fort. Te ndihmonpër të reduktuar ënjtjen dhe skuqjen duke ngushtuar enët e gjakut. Përdoret zakonisht në produktet e kujdesit për sytë dhe trajtimet e celulitit.Kafeina është gjithashtu një antioksidant i fortë i njohur për përfitimet e tij kundër plakjes. Në sipërfaqe mund të ndihmojë në uljen e skuqjes dhe zvogëlimin e shfaqjes së rrudhave.

 

 

 

 

 

Vaji i Të tjerandulës i njohur ndryshe si (kumak në tenxhere)

 Kalendula vaji është ideal për lëkurën e ndjeshme, të yndyrshme dhe të prirur ndaj akneve. I ngarkuar me veti anti-inflamatore dhe antimikrobike, mund të ndihmojë në eliminimin e njollave të errëta, njollat, aknet dhe shenjat e akneve. Për më tepër, mund të rivendosë elasticitetin e lëkurës dhe të sigurojë një strukturë të lëmuar dhe të butë.

 

 

 

 

 

 

 Camu Camu aka (myrciaria dubia)

ABC-të e përfitimeve të kujdesit të lëkurës Camu Camu. A është për Antioksidant: Një Anti-Inflamator All-Star. B është për nxitje: Një ngritje e kolagjenit Camu Camu. C është për vitaminën C: 40 herë më shumë vitaminë C se portokalli.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ceramide Caprooyln

 

 

 

 

 

 

Kaprooil Tetrapeptid-3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekstrakt i frutave të pjepërve i njohur ndryshe si (cucumis melo)

pjepër përmban vitaminë K dhe E të cilat ndihmojnë në duke e mbajtur lëkurën të shëndetshme dhe rrezatuese. Ato janë gjithashtu një burim i mirë i vitaminës B, kolinës dhe betainës për të ndihmuar në mbajtjen e lëkurës të rimbushur dhe rinovuar. Për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminës A dhe C, pjepërat inkurajojnë rigjenerimin e lëkurës dhe formimin e kolagjenit.

 

 

 

 

 

 

 

 

Vaji i farës së karotës i njohur ndryshe si (daucus carota L)

 Vaji i farës së karotës është i pasur me antioksidantë, gjë që e bën atë përbërësin perfekt kundër plakjes. Është i dobishëm si një rinovues për plakjen e lëkurës. Këta antioksidantë gjithashtu mbrojnë lëkurën tuaj nga dëmtimi i diellit.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekstrakt havjar (Caviplla Poly-L Acid Lactic)

 HavjarEkstrakt ështëluks kundër plakjes në formën e formulave ekskluzive të avancuara që transformojnë lëkurën me aktivë të fuqishëm me bazë detare. Ekstrakti i havjarit i pasur me lëndë ushqyese, peptidet që nxisin kolagjenin dhe Co-Enzima A rigjeneruese e qelizave në produktet tona Caviar me performancë të lartë ndihmojnë në reduktimin e linjave të imëta.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ceramidet AP, EOP, EOS dhe NG të njohura si (n-acil-sfingold)

QeramidetAcidet yndyrore janë lipide (yndyrna) që përfaqësojnë rreth 50% të strukturës së jashtme të lëkurës, e cila është në vend për të siguruar një pengesë midis jush dhe mjedisit. Ceramidet përdoren në produktet e kujdesit të lëkurës për të ndihmuar lëkurën të mbajë ujin dhe për të përmirësuar funksionin pengues të lëkurës. Funksioni i shëndetshëm pengues që krijojnë qeramidet gjithashtu minimizon linjat e imta të dukshme dhe e mban lëkurën të zhdërvjellët dhe të fortë.

 

 

 

 

 

Alkooli Cetyl i njohur ndryshe si (alkool n-heksadecil)

Ekzistojnë lloje të ndryshme të alkoolit që përdoren në kozmetikë për arsye të ndryshme. SD Alcohol do të thotë alkool 'veçanërisht i denatyruar', i cili është krijuar posaçërisht për përdorim në kozmetikë për të avulluar shpejt, duke lënë përbërësit aktivë në sipërfaqen e lëkurës. Alkoolet yndyrore janë bërë nga acidet yndyrore dhe mund të përdoren si zbutës, trashës ose agjentë bartës për përbërës të tjerë. Ata tërheqin ujin për të mbajtur lagështinë në lëkurë dhe mund ta sprapsin ujin për të formuar një barrierë mbrojtëse të lëkurës. Ata gjithashtu krijojnë një strukturë kremoze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekstrakt Cherimoya i njohur ndryshe si (annona cherimola)

Ekstrakt Cherimoya është një ekstrakt adaptogjen qetësues që ndihmon në krijimin e homeostazës së shëndetshme të lëkurës, duke reduktuar inflamacionin, skuqjen dhe ndjeshmërinë që mund të rezultojë nga çekuilibrat hormonalë. Ky aktiv bioadaptive rregullon shpërndarjen bazuar në mjedisin unik të lëkurës tuaj, duke ndihmuar në rritjen e aftësisë së saj natyrore për të përballuar stresin dhe për të rivendosur një shkëlqim të shëndetshëm.

 

 

 

 

 

 

Ekstrakt i qershisë i njohur ndryshe si (qershitë e zeza)

Ekstrakti i qershisë është, në fakt, një antioksidant tepër i fuqishëm që ndihmon lëkurën tuaj të mbrohet nga agresorët e mjedisit, ndërsa qetëson çdo inflamacion. Plus, qershitë e zeza janë të pasura me vitaminë C, e cila është e preferuara jonë.

 

 

 

 

 

 

 

 

Vaji i farave Chia i njohur ndryshe si (salvia hispanica)

 

Vaji i farës Chia është i pasur me antioksidantë dhe acide yndyrore, dy gjëra që ndihmojnë zvogëloni dhe parandaloni rrudhat. Gjithashtu ndihmon në reduktimin e humbjes së lagështisë dhe riparon pengesën e lagështisë së lëkurës tuaj për ta mbajtur lëkurën të duket e freskët, e hidratuar dhe e shëndoshë.

 

 

 

 

 

 

 

Rrënja e çikores e njohur ndryshe (cichorium intybus)

Rrënja e çikores ka një efekt të ngjashëm me vitaminën D për të ndihmuar.Antioksidantëluftoni stresorët mjedisorë (radikalët e lirë) që mund të dëmtojnë lëkurën.Ato janë substanca që ndihmojnë në mbrojtjen e sipërfaqes së lëkurës nga dëmtimi oksidativ i shkaktuar nga radikalet e lira dhe agresorët mjedisorë si UV dhe ndotja. Antioksidantët gjenden shpesh në formulat e produkteve të kujdesit të lëkurës për shkak të anti-plakjes së tyre të fuqishmepërfitimet.

 

 

 

 


Gjethja e cilantro e njohur ndryshe (ckoriandër)

   Cilantro Gjethja është një burim i pasur me antioksidantë, vitaminë A dhe vitaminë C që mund të parandalojë dëmtimin e qelizave të lëkurës dhe të luftojë radikalet e lira, duke parandaluar kështu shenjat e hershme të plakjes si rrudhat, pigmentimin dhe lëkuren e varur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Acidi citrik i njohur si (hacidi hidroksitrikarbalilik)

Acid citrikështë një ekstrakt që rrjedh nga agrumet dhe përdoret kryesisht në sasi të vogla për të rregulluar pH-në e produkteve për të parandaluar që ato të jenë shumë alkaline ose bazë.Acidi citrik është një përbërës që vjen nga frutat e agrumeve. Është popullor në produktet e kujdesit të lëkurës për shkak të aftësisë së tij për të ndriçuar lëkurën, për të trajtuar hiperpigmentimin dhe për të minimizuar shenjat e plakjes, si dhe për përdorimin e tij më teknik për të ndihmuar në balancimin e pH-së së një formule.

 

 

 

 

 

Ekstrakt vaji i tërfilit i njohur ndryshe si (Trifolium pratense)

 Vaji i karafilit është një përbërës natyral kundër plakjes që përdoret edhe në shumicën e produkteve kozmetike. Falë aktivitetit të tij të fuqishëm antioksidues, ai rrit kolagjenin dhe elasticitetin e lëkurës duke parandaluar shfaqjen e linjave të holla dhe rrudhave.

 

 

 

 

 

Ekstrakti i farës së kakaos, i njohur ndryshe si (theobroma)

Ekstrakt i farës së kakaos është e lartë në flavonoide dhe antioksidantë, Ekstrakti i kakaos mund të ndihmojë në mbrojtjen dhe riparimin e lëkurës nga plakja dhe dëmtimi i parakohshëm dhe përmirëson ngjyrën e lëkurës tuaj duke qetësuar skuqjen dhe njollat.

 

 

 

 

 

 

 

Vaji i frutave të kokosit i njohur ndryshe si (acidi laurik)

 Është antibakterial: Acidi laurik që gjendet në vajin e kokosit i jep atij veti antimikrobike për të vrarë bakteret në lëkurë dhe për të reduktuar inflamacionin.

 

 

 

 

 

 

Koenzima Q-10 (Ubiquinone) aka (COQ10)

CoQ10 në kujdesin e lëkurës mbron lipidet dhe proteinat nga oksidimi dhe rrit efektivitetin e antioksidantëve të tjerë.


 

 

 

 

 

 

Coffeeberry aka (rhamnus californica)

 Një antioksidant i fuqishëm i nxjerrë nga fruti i manaferrës së kafesë ose bima e kalifornisë.

 

 

 

 

 


Kolagjeni i njohur si (
glicine-proline-X ose glicine-X-hydroxyproline [5] X)

Kolagjeni partnerët me elastin në lëkurën tuaj për të krijuar një strukturë të lëmuar, integritet strukturor dhe një pamje të shëndetshme rinore. Plakja mjedisore dhe gjenetike reduktojnë kolagjenin dhe elastinën me kalimin e kohës. Kolagjeni përdoret në kujdesin e lëkurës për të ndihmuar në krijimin e një velloje lagështie në sipërfaqen e lëkurës, e cila redukton dukshëm shfaqjen e linjave të imta dhe rrudhave.

 

 

 

 

 

 

Peptid bakri i njohur ndryshe si (glicil-l-histidil-l-lizina)

Peptidet e bakrit mund të zvogëlojë potencialisht linjat e imëta, rrudhat dhe lëkurën e varur duke nxitur prodhimin e kolagjenit dhe elastinës.

 

 

 

 

 

 

Vaji i farës së boronicës i njohur ndryshe (vaccinium macrocarpon)

Boronica e kuqe janë jashtëzakonisht të larta në polifenole dhe vitamina C dhe E, të cilat luftojnë në mënyrë efektive radikalet e lira për të minimizuar shenjat e dukshme të plakjes, duke përfshirë linjat e imëta dhe rrudhat, hiperpigmentimin dhe humbjen e elasticitetit.

 

 

 

 

Ekstrakti i kastravecit i njohur si (csalcë sativa)

Ekstrakti i kastravecit është gjithashtu jashtëzakonisht i dobishëm për ata me lëkurë të irrituar dhe të prirur ndaj akneve. 

 

 

 

Ekstrakt i palmës së hurmësaka (Phoenix dactylifera)

 Ekstrakti i palmës së hurmës është i pasur me fitohormonet, të cilat janë vërtetuar se kanë veti luftarake kundër rrudhave.

 

 

 

 

 

Gjethja e koprës aka (peucedanum graveolens)

 Gjethja e koprës përmban një numër mbresëlënës antioksidantësh për të ndihmuar në rinovimin e lëkurës tuaj. Kopra është antimikrobik dhe antimykotik që do të thotë se mban në mënyrë natyrale larg bakteret që mund të zbresin në lëkurën tuaj. Kur bakteret lëshohen në fytyrën tuaj, kjo mund të çojë në shpërthime dhe mund t'i përkeqësojë aknet tuaja. 

 

 

 

 

 

 

Diok-Acid aka (acidi dikarboksilik)

 Acidi dioik (Acidi dikarboksilik) është një përbërës organik që i shtohet produkteve për kujdesin e lëkurës që për lëkurën e prirur ndaj akneve, si dhe produkteve të dizajnuara për të reduktuar hiperpigmentimin ose 'njollat e errëta' në lëkurë. Në formulat e akneve, ai redukton prodhimin e sebumit dhe vret bakteret që shkaktojnë aknet. Në formulat e hiperpigmentimit, ai rregullon prodhimin e melaninës, e cila krijon pigmentin në lëkurë.Dimetikoni Një formë silikoni që përdoret zakonisht në hidratuesit pa vaj për vetitë e tij të rrëshqitjes dhe hidratimit.

 

 

 

 

 

 

E verdha e vezës e cila përfshin (lutin)

 Vezët përfshijnë luteinën, e cila mund të rrisë lagështinë dhe elasticitetin e lëkurës, dhe proteina, e cila ndihmon në rinovimin dhe shtrëngimin e lëkurës. Vezët pasurojnë lëkurën tuaj në mënyrë holistike. Të verdhat e vezëve janë perfekte për duke rritur shkëlqimin e lëkurës suajpasi ato janë të larta në acide yndyrore, të cilat hidratojnë epidermën.

 

 

 

 

 

Ekstrakt i manaferrës së zezë i njohur ndryshe (sambucus nigra)

 Elderberry e zezë është i pasur me bioflavonoidë të cilët ndihmojnë në parandalimin e zhvillimit të rrudhave në lëkurën tuaj. Manaferrat janë gjithashtu pak astringent. Këto veti astringente bëjnë që lëkura juaj të shtrëngohet, duke zvogëluar madhësinë dhe pamjen e poreve tuaja për një çehre më të fortë.

 

 

 

 

Enzimat

Kërkoni për 'Tre P: Papaja, Ananasi dhe Kungulli, të cilat përdoren shpesh në kujdesin e lëkurës.

 

 

 

 

 

 

Vajrat esencialë

Vajrat esencialë janë me prejardhje bimore, të lehta dhe lehtësisht të përthithur. Varietetet e ndryshme të vajrave esencialë arrijnë përfitime unike të bukurisë për të rritur shkëlqimin, për të balancuar vajin, për të mbështetur qarkullimin natyror dhe për disa, ato përmirësojnë një ndjenjë mirëqenieje. Këto vajra të fuqishëm kombinohen me vajra të përshtatshëm shoqërues në produkte për përdorim aktual.Etilheksil Metoksicinamat

 

 

 

 

 

 

 

Përbërësit e fermentuar

Fermentimi ndihmon në pastrimin, rafinimin dhe rritjen e bio-disponueshmërisë së përbërësve, kështu që produktet pranohen dhe përthithen më lehtë nga lëkura. Kjo lejon që produkti të punojë me lëkurën dhe jo kundër saj, duke përmirësuar funksionet natyrore të lëkurës për ta bërë atë më të shndritshme, më të fortë dhe më elastike. Përbërësit e fermentuar janë një trend në rritje në ushqim dhe mendohet se përmirësojnë tretjen dhe lejojnë trupin të thithë më mirë lëndët ushqyese të ushqimit.

 

 

 

 

 

Acidi Ferulik i njohur ndryshe si (acidi hidroksicinamik)

Acidi Ferulik është një antioksidant nga bimët dhe është shumë efektiv i shoqëruar me vitaminat C dhe E për të rritur efikasitetin dhe për të rritur qëndrueshmërinë e formulës.

 

 

 

 

 

Ekstrakt i farave të lirit aka (farë liri)

Ekstrakt i farave të lirit përmbajnë linjanë dhe antioksidantë që ndihmojnë në parandalimin e linjave të holla dhe rrudhave në fytyrë. Gjithashtu, acidet yndyrore në farat e lirit ndihmojnë në mbajtjen e lëkurës të hidratuar dhe të lëmuar. Cilësia e qenësishme e farave të lirit ndihmon gjithashtu në mbajtjen e lëkurës të ngushtë dhe në pakësimin e varjes me kalimin e moshës.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekstrakti i zambakut të Garlandës i njohur ndryshe si (hrrënja edychium coronarium)

 Ekstrakt i zambakut të garlandës është një multiprotektor që rrit shkëlqimin dhe shkëlqimin duke ofruar mbrojtje nga faktorët e plakjes së mjedisit si drita blu, UV dhe ndotja. Kjo është thelbësore për të mbështetur një pengesë të fortë të lëkurës që mund të mbrojë dhe riparojë veten, veçanërisht për lëkurën që i nënshtrohet stresit të tepërt dhe çekuilibrit hormonal.

 

 

 

 

 

Xhinko Ekstrakt i gjetheve Biloba i njohur ndryshe si (ginkgoaceae)

 Ekstrakt i gjetheve Gingko Biloba përfitimet për lëkurën janë sugjeruar të përfshijnë mbrojtje e fuqishme antioksidante, efekte qetësuese për lëkurën, rritje të hidratimit të lëkurës dhe domethënëse kundër plakjesmbrojtjes. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Xhensen i kuq aka (panax ginseng)

 

Rrënja e xhensenit të kuq përmban komponime të shumta bioaktive, duke përfshirë saponinat, polisaharidet, pektinën, sheqerin,vitamina B1, B2, B12, acid pantotenik dhe minerale, të cilat ndihmojnë në rritjen e oksigjenimit dhe qarkullimit në qelizat e lëkurës për një shkëlqim të shëndetshëm. “Përveç kësaj, cilësitë e tij anti-inflamatore dhe antioksidante ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës nga dëmtimi i radikaleve të lira.”

 

 

 

 

 

 Fruta e pasionit aka (passiflora edulis)

 Vaji i farës së frutave të pasionit mund të përdoret si hidratues në çdo produkt. Kur aplikohet në lëkurë formon një film në sipërfaqen e lëkurës dhe ruan lagështinë e lëkurës duke parandaluar humbjen e ujit nga avullimi nga lëkura. Ajo gjithashtu redukton rrudhat, linjat e imëta dhe efekte të tjera të plakjes.

 

 

 

 

 


Glutathione aka (g
lutathione është një tripeptid i përbërë nga tre aminoacide (cisteinë, acid glutamik dhe glicinë)

Glutathione është një antioksidant peptid natyral që vepron si një agjent kundër plakjes dhe si një agjent ndriçues i lëkurës. Ai përbëhet nga tre aminoacide (cisteinë, acid glutamik dhe glicinë), të cilat punojnë për t'u rikuperuar dhe për t'u ndriçuar kur shtohen në produktet e kujdesit të lëkurës.

 

 

 

 

 

Glicerina

GlicerinaNjë përbërës hidratues i përdorur zakonisht në produktet hidratuese.Glicerina është i shkëlqyeshëm për lëkurën sepse vepron si një hidratant, i cili është një substancë që lejon lëkurën të mbajë lagështinë. Mund të rrisë hidratimin e lëkurës, të lehtësojë thatësinë dhe të freskojë sipërfaqen e lëkurës. Është gjithashtu një zbutës, që do të thotë se mund të zbusë lëkurën. Ai gjithashtu rrit aftësinë e përhapjes së produkteve kozmetike. Është studiuar dhe përdorur gjerësisht në kujdesin e lëkurës për pajtueshmërinë e tij me përbërës të tjerë.

 

 

 

 

 

 

 

Acidi glikolik

Acidi glikolik është acidi alfa hidroksi më i përdorur, pasi konsiderohet nga shumica si funksionuesi më i mirë dhe i dobishëm nga të gjithë AHA-të. Glikoliku 'ngjit' qelizat e vdekura të lëkurës dhe rrit eksfolimin. Kjo përmirëson pamjen e poreve të zgjeruara, shenjat e akneve dhe pigmentimin e sipërfaqes, duke krijuar një çehre të shndritshme.Acidi glikolik punon për eksfolimin e lëkurës, përshpejtimin e qarkullimit të qelizave dhe nxitjen e prodhimit të kolagjenit. Acidi glikolik ndihmon në pastrimin e poreve, zbutjen e rrudhave të imta, përmirësimin e tonit të lëkurës, zbehjen e njollave të errëta dhe dëmtimeve nga dielli dhe hidraton lëkurën për një pamje më rinore. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekstrakt i frutave Goji i njohur ndryshe si (lychee egër)

 

 

 

 

 

 


 

Ekstrakt grejpfrut

Ekstrakt grejpfrut është një përbërës jetik për t'u përfshirë në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës nëse dëshironi një lëkurë rrezatuese dhe me shkëlqim. I pasur me antioksidantin Beta Carotene, ai transformon lëkurën e zbehtë, të dehidratuar dhe e lë lëkurën tuaj të shkëlqejë bukur.

 

 

 

 

 

 

Ekstrakt i farave të rrushit i njohur ndryshe si (vitis vinifera)

Ekstrakt i farave të rrushitpërmban acide organike natyrale, të tilla si AHA dhe BHA, të cilat janë thelbësore në sipërfaqen e qelizave të reja të lëkurës dhe largimin e atyre të vdekura.Rrit qarkullimin e qelizave dhe sintezën e kolagjenit që ndihmon lëkurën tuaj të qëndrojë elastike dhe të qëndrojë e shëndetshme. I butë, por efektiv, ky ekstrakt rrit shkëlqimin e lëkurës duke rritur qarkullimin e qelizave. Rrushi gjithashtu përmban resveratrol, një antioksidant i fuqishëm që mbron lëkurën nga faktorët stresues të mjedisit dhe minimizon skuqjen e shkaktuar nga ndjeshmëria. Nëse përdoren vazhdimisht, produktet e kujdesit të lëkurës dhe bukurisë që përmbajnë ekstrakt të farës së rrushit mund të barazojnë tonin e lëkurës tuaj dhe të trajtojnë shpërthimet e akneve për shkak të vetive antioksiduese dhe mikrobike të antocianidinave!

 

 

 

 Guava aka (acidi galik, psidium guajava, quercetin dhe tokoferol)

 

 

 

 

 

 

Ekstrakt i frutave të hibiscus roselle

Ekstrakti i frutave të roselës së hibiscusit është treguar se rihidraton lëkurën deri në 72 orë pas aplikimit dhe e mbron atë nga dëmtimi dhe tkurrja e shkaktuar nga tharja. Ekstrakti gjithashtu forcon barrierën e lëkurës për të reduktuar humbjen e mëtejshme të lagështisë.

 

 

 

 

 

 

Vaji i farave të kërpit aka (kanabis)

Acidet linoleike dhe oleike janë acide yndyrore thelbësore që gjenden në vajin e farës së kërpit. Asnjëra nuk prodhohet në trupin tonë, por janë shumë të dobishme për shëndetin e lëkurës sonë. Acidet linoleike dhe oleike ofrojnë mbështetje anti-inflamatore, hidratuese dhe shëruese, si dhe luftojnë aknet dhe e mbajnë lëkurën të butë dhe rinore. Këto acide yndyrore thelbësore që gjenden në vajin e farës së kërpit do të zvogëlojnë gjithashtu shfaqjen e linjave të holla dhe rrudhave dhe do të luftojnë shenjat e hershme të plakjes.

 

 

 

 

 

 Ekstrakti i lules së dorëzonjës i njohur ndryshe si (lonicera japonica)

 

dorëzonjë është e mbushur me vitamina dhe lëndë ushqyese super-yll të lëkurës për të siguruar shëndetin dhe qartësinë e lëkurës tuaj. 

 

 

 

 

 

 

Acidi hialuronik 4D

Acidi hialuronik 4D është i përbërë nga 4 madhësi molekulare të acidit hialuronik që funksionojnë në të gjithë lëkurën dhe formojnë një film fleksibël hidratimi për të rimbushur ujin në sipërfaqe duke mbajtur hidratimin thellë brenda. Acidi hialuronik varfërohet në lëkurë me kalimin e moshës, ky aktiv biomimetik ritrajnon lëkurën nga brenda për të rivendosur natyrshëm acidin hialuronik duke ndihmuar në përmirësimin e elasticitetit afatgjatë për lëkurën e shëndoshë dhe të hidratuar.

 

 

 

 

 

 

Acidi Hialuronik

Acidi hialuronik është një molekulë sheqeri që rrit përmbajtjen e lagështisë së lëkurës. eshtegjithashtu një përbërës kyç në shumë produkte për kujdesin e lëkurës për të gjitha llojet e lëkurës, si për përfitimet e tij në ruajtjen e lagështirës ashtu edhe për aftësinë e tij për të dhënë përbërës të tjerë aktivë si Vitamina C në lëkurë. Mund të tërheqë deri në 1000 herë peshën e ujit nga lagështia në ajër. Përdoret gjithashtu në kujdesin kundër plakjes për të ngopur lëkurën me lagështi, duke reduktuar pamjen e linjave të holla. 

 

 

 

 

 

Hidrokinon aka (kinol)

Një përbërës shumë efektiv për zbardhjen e njollave të errëta dhe frenimin e prodhimit të melaninës. FDA lejon një maksimum prej 2% hidrokinone në formulimet kozmetike pa recetë. Është e rëndësishme të minimizoni ekspozimin ndaj diellit dhe të mbroni lëkurën me SPF kur përdorni ndonjë produkt për zbardhjen e lëkurës.

 

 

 

 

 Ekstrakt lulesh/gjethe/ kërcell hisopi

bima e hisopit është një kaçubë e ngrënshme, e lulëzuar me origjinë nga Amerika e Veriut. Lulet, gjethet dhe kërcelli i saj ofrojnë të gjitha aftësi të jashtëzakonshme qetësuese që reduktojnë shenjat e stresit të lëkurës - si skuqja dhe inflamacioni - dhe përmbajnë antioksidantë që barazojnë tonin e lëkurës dhe ringjallin shkëlqimin tuaj natyral.

 

 

 

 

 

Idebenone (kushëriri me Q10)

IdebenoneNjë antioksidant i krijuar biologjikisht i përdorur për të luftuar radikalet e lira, që gjendet në disa anti-agiprodukte.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Myshk i detit irlandez i njohur ndryshe si (chondrus crispus)

Myshk i detit irlandez është i shkëlqyeshëm për reduktimin e rrudhave dhe për ta bërë lëkurën të ndjehet dhe të duket më e fortë. Meqenëse myshku i detit përmban gjithashtu magnez, kalium, vitaminë A dhe vitaminë K që e bën atë të shkëlqyeshëm për reduktimin e rrudhave. Gjithashtu, ka vitaminë C në myshkun e detit që është i dobishëm për rritjen e prodhimit të kolagjenit në lëkurën tonë. Kjo është një mënyrë tjetër për të ndihmuar elasticitetin e lëkurës dhe për ta mbajtur atë të duket më e re.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çaji jeshil japonez i njohur ndryshe si (matcha dhe epigallocatechin gallate)

Kjosuperfuqi e fuqishme antioksiduese do të thotë që çaji jeshil mund të trajtojë shenjat e plakjes, të luftojë dëmtimet mjedisore, të vonojë shenjat e dëmtimit nga dielli, lëkurën e plogët, njollat e moshës, linjat e holla, rrudhat dhe të veprojë për të qetësuar dhe lëmuar lëkurën në përgjithësi. Kjo për shkak se polifenolet neutralizojnë radikalet e lira që përshpejtojnë procesin e plakjes së lëkurës tuaj.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rrënja Jicama (fachyrhizus erosus)

Lëng i rrënjës së Jicamatë marra nga zhardhokët jicama me shtypje të ftohtë, ndihmojnë në hidratimin dhe rigjallërimin e lëkurës.

 

 

 

 

 

Vaji Jojoba i njohur ndryshe si (esterë të hidrolizuar dhe simmondsia chinensis)

Farat e bimës jojoba, vaji jojoba është i ngjashëm me vajin natyral të lëkurës. Thuhet se është vaji që i ngjan më shumë vajrave natyralë të lëkurës. Përthithet lehtësisht dhe punon me lipidet natyrale në lëkurë, duke parandaluar humbjen e ujit për të zbutur lëkurën. Është shumë i qëndrueshëm dhe gjendet shpesh në hidratues, buzëkuq dhe shampo dhe balsam.

 

 

 

 

 

 

Ekstrakt i kumbullës Kakadu

 Kumbull Kakadu është një frut me origjinë nga Australia. Ne po e shohim atë si një përbërës për kujdesin e lëkurës, sepse përmban nivele të larta të vitaminës C - në fakt, mendohet të jetë fruti më i koncentruar që përmban vitaminë C në planet. "Krahasuar me frutat e tjera, kumbulla kakadu ka një nga sasitë më të larta të vitaminës C për ons, me mbi 50 herë më shumë vitaminë C se një portokall", "Ajo që e bën këtë përbërës një opsion më të mirë sesa vetëm vitamina C është se kakadu kumbulla ka shumë përfitime të tjera si një antioksidant i fuqishëm dhe gjithashtu një antiseptik natyral”. Në thelb, është një përbërës super i fuqishëm që kryen shumë detyra (dhe ëndrra e çdo bumi në plazh - nuk është çudi që është vendas në Australi).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Të tjera aka (quercetin)

Kale përmban luteinë e cila përshpejton prodhimin e kolagjenit, thelbësor për forcën e lëkurës tuaj. Kjo është vetia magjike që i dhuron lëkurës tuaj një pamje "të plotë". Gjithashtu krahas vetive antioksiduese, luteina e mban lëkurën tuaj të hidratuar dhe pastron poret tuaja për t'ju dhënë një pamje më të shëndetshme.

 

 

 

 

 

 

 

 

Keratin aka (citokeratina)

Keratin është një proteinë që gjendet në lëkurë, flokë dhe thonj, dhe kështu është shpesh një përbërës i paraqitur në produktet që synojnë të forcojnë shtresën më të jashtme të lëkurës, të lëmojnë, forcojnë flokët, mbrojnë dhe ushqejnë thonjtë.Përfitimet e keratinës për kujdesin e lëkurës përfshijnë veti të forta hidratuese dhe elasticitet të shtuar të lëkurës. Aplikimi lokal i keratinës për lëkurën tregoi një aftësi për të penguar dëmtimin në komponentë të rëndësishëm strukturorë të lëkurës, duke rezultuar kështu në një rritje të konsiderueshme në elasticitetin e përgjithshëm të lëkurës.

 

 

 

 

 

Ekstrakti i frutave të kivit i njohur ndryshe si (actinidia deliciosa)

Kivit është i pasur me vitaminë E e cila ndihmon në zbutjen e lëkurës së shurdhër dhe ndriçimin e saj. Ai gjitkahtu ka mjaft antioksidantë që ndihmojnë në parandalimin e krijimit të qelizave të vdekura të lëkurës. Gjitkahtu ndihmon në stimulimin e lëkurës dhe përshkallëzon gjenerimin e qelizave të reja në lëkurë.

 

 

 

 

 

 

Acidi Kojiç

 Acidi Kojiç përdoret në kujdesin e lëkurës për të promovuar një çehre të njëtrajtshme dhe rrezatuese. Mund të ndihmojë në mbështetjen e aftësisë natyrore të trupit për të luftuar melaninën e tepërt. Shpesh merret nga kërpudhat ose si një nënprodukt i orizit të fermentuar në hir.

 

 

 

 

gjalpë kokum

Gjalpë kokum has veti të fuqishme hidratuese dhe nuk do të bllokojnë poret. Përdoret shpesh për të trajtuar një sërë çështjesh të lëkurës, duke përfshirë aknet, gjendjet e vogla inflamatore dhe lëkurën e thatë.

 

 

 

 

kombucha aka (çaj i zi)

kombucha është e mbushur me antioksidantë që luftojnë radikalet e lira dhe zvogëlojnë shenjat e plakjes së parakohshme. Plus, kombucha përfshin gjithashtu baktere të acidit laktik, të cilat mund të eksfolojnë lehtë lëkurën për të ndriçuar dhe uniformuar tonin e lëkurës, si dhe për të zvogëluar linjat e imëta dhe njollat e errëta.

 

 

 

 

 

Kudzu Root aka (pueraria montana)

 Rrënja Kudzu është një burim i izoflavonit, genisteinës dhe daidzeinës, të gjitha estrogjene bimore që mund të ndihmojnë në përmirësimin e shenjave të plakjes.

 

 

 

 

 

 

 

 

Vaji i arrës Drita (vendas në Hawaii)

 Drita vaji i arrave përmban vitamina A, C dhe E. Vitamina A dhe derivatet e saj retinoid kanë demonstruar përfitime të qarta në lëkurën e fotomokuar, duke përfshirë reduktimin e rrudhave të imëta, përmirësimin e strukturës së lëkurës dhe pakësimin e pigmentimit.

 

 

 

 

Acid laktik

Acid laktik eshte nje AHA që rrjedh nga qumështi i fermentuar, Acidi laktik eksfoliron lëkurën për të përmirësuar strukturën dhe qartësinë. Ka një madhësi molekule më të madhe se acidi glikolik, kështu që mund të jetë një alternativë më pak irrituese për lëkurat e ndjeshme.Acid laktikgjithashtu ndihmon në heqjen e qelizave të vjetra dhe të shurdhërnë sipërfaqen e lëkurës duke tretur lidhjet që i mbajnë së bashku.Një formë tjetër e acidit alfa hidroksi (AHA), acidi laktik përdoret për vetitë e tij eksfoluese dhe ndriçuese.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LanolinaAcidi

 Acidi linoleik është një acid yndyror i pangopur omega-6 që gjendet natyrshëm në vajrat e misrit, lulediellit dhe lulediellit. Ngjashëm me acidin linolenik, përdoret si zbutës, që do të thotë se zbut dhe qetëson lëkurën dhe gjithashtu ndihmon në riparimin e barrierës së lëkurës.. Ka veti të shkëlqyera hidratuese dhe përthithet lehtësisht nga lëkura jonë. Lanolinaa njihet gjithashtu për mbrojtjen dhe qetësimin e lëkurës.

 

 

 

 

Vaji i livandës

 Vaj livando mund të përfitojnë lëkurën në mënyra të shumta. Ka aftësinë të zvogëlojë aknet, të ndihmojë edhe tonin e lëkurës dhe të zvogëlojë rrudhat.

 

 

 

 

 

 

Rrënja e jamballit aka (acidi giycirretik)

Ekstrakti i jamballit ndriçon lëkurën edhe në një mënyrë tjetër. “Ai përmban liquiritin, një përbërës aktiv që ndihmon në shpërndarjen dhe largimin e melaninës ekzistuese në lëkurë. Me fjalë të tjera, jo vetëm që mund të ndihmojë në parandalimin e formimit të njollave të reja, por gjithashtu mund të zbehë ato ekzistuese.Rrënja e jamballit është një anti-inflamator i njohur dhe ka veti të ngjashme kur përfshihet në produktet e kujdesit të lëkurës. Ekstrakti i rrënjës së jamballit është i njohur për qetësimin e lëkurës, gjë që e bën atë një përbërës të shkëlqyeshëm për ata me ndjeshmëri të shtuar, dhe është gjithashtu një antioksidant që mund të ndihmojë në luftimin e hiperpigmentimit dhe simptomave të tjera të plakjes dhe lëkurës.

 

 

 

 

 

 

 

Ekstrakt i rrënjës së makës i njohur ndryshe si (lepidium meyenii)

  Rrënja maka është një përbërës i fuqishëm për të ndihmuar në rritjen e prodhimit të kolagjenit dhe për të luftuar dëmtimin e radikalëve të lirë. Pluhuri i rrënjës Maca përmban nivele shumë të larta të vitaminës C dhe është i pasur me minerale thelbësore, acide yndyrore dhe aminoacide, duke e bërë atë një përbërës natyral të domosdoshëm për kujdesin e lëkurës.

 

 

 

 

 

 

Vaji i arrës së makadamisë i njohur ndryshe si (macadamia integrifolia)

 Vaji i arrës së makadamisëpërmban fitosterole të cilat e bëjnë atë efektiv në reduktimin e inflamacionit. Së bashku me acidet yndyrore Omega 3 dhe Omega 6, vaji Macadamia mund të ndihmojë me lëkurën e ndjeshme. Dihet se ul formimin e skuqjeve, zvogëlon kruajtjen duke ndihmuar në lehtësimin e ekzemës dhe psoriazës. 

 

 

 

 

 

Gjalpë Magus aka (gjalpë nga farat e mangos ose mangifera indica)

Nxjerrë nga farat e bima mahua me origjinë nga India, ky gjalpë i shkrirë në lëkurën tuaj përmban një rezervë të pasur të acideve yndyrore si acidi linolenik që hidraton lëkurën, e cila nga ana tjetër rrit elasticitetin e saj dhe parandalon linjat e imta dhe rrudhat.

 

 

 

 

 

 

Ekstrakti i mollës i njohur ndryshe (mollë jeshile ose acid malik pH 3-4)

 Ekstrakt i mollës rrjedh nga fruti i pemës së mollës.Mollët jeshile përmbajnëacid malik gjithashtu ka përfitimin e shtuar për të vepruar edhe si një hidratant, që do të thotë se është një përbërës që tërheq lagështinë dhe e bllokon atë në lëkurë. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekstrakt i farës së mangosteenit i njohur ndryshe si (Garcinia mangostana)

Mbretëresha e frutave, mangostini ka një shije të ëmbël dhe të thartë dhe zakonisht konsumohet në Azinë Juglindore. Mangosteen përmban antioksidantë të quajtur xanthone, të cilët riparojnë qelizat e dëmtuara nga radikalet e lira dhe nxisin mikroqarkullimin për të përmirësuar gjallërinë e lëkurës.

 

 

 

 

 

 

 Manuka Honey (vendas i Zelandës së Re)

 Mjalti Manuka mund përmirësoni pamjen e lëkurës tuaj. Mund të balancojë nivelin e pH të lëkurës tuaj dhe të ndihmojë në largimin e mbetjeve të qelizave të vdekura për ta mbajtur lëkurën tuaj të pastër. Efekti i tij anti-inflamator mund të ulë inflamacionin lokal të shkaktuar nga aknet.

 

 

 

 

 

 

Peptid detar

 Më e zakonshme Ekstraktet Detare që japin rezultatet më të mira në lëkurën tonë janë Algat Kafe, Algat e Kuqe dhe Algat Undaria. 

 

 

 

 

 

Vaj Marula (sclerocarya birrea)

Vaj Marula është i lehtë, përthithet lehtë. Kjo e bën atë një hidratues efektiv për lëkurën e thatë ose të plakur. Mund të jetë e dobishme për zbutjen dhe zbutjen e linjave të imëta, parandalimin e strijave dhe mbajtjen e lëkurës të hidratuar dhe të ushqyer mirë.

 

 

 

 

 

 

Matrixyl 3000 aka (palmitoyl oligopeptide dhe palmitoyl tetrapeptide-7) është një kombinim i dy peptideve.

Matrixyl 3000 është një nga ato fjalë të zhurmshme që luftojnë rrudhat, por çfarë është saktësisht dhe çfarë bën? Matrixyl 3000 është një peptid, palmitoyl-pentapeptide 3 për të qenë të saktë. Është i ndryshëm nga shumë peptide të tjera të përdorura në kujdesin e lëkurës, sepse rezultatet e tij janë afatgjatë, jo vetëm për një orë pas aplikimit. Detyra e tij është të synojë dhe stimulojë në mënyrë specifike sintezën e kolagjenit dhe të riparojë dëmtimet. Ky funksion redukton shfaqjen e linjave të holla dhe rrudhave, duke e lënë lëkurën më të fortë, më të lëmuar dhe më rinore.

 

 

 

 

 

 

Ekstrakt i gjembaçit të qumështit i njohur ndryshe si (gjembi i zonjës)

 

Sado fantastike të jenë vetitë e tij kundër plakjes, përdorimi i gjembaçit për lëkurën nuk ndalet me kaq. Është gjithashtu një i fuqishëmtrajtimin e akneve.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vaji i farës Moringa i njohur ndryshe si (oeifera)

 Vitamina C natyrale në vajin e moringas rrit kolagjenin, duke ndihmuar në reduktimin e linjave të holla, rrudhave dhe lëkurës së varur..

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Ekstrakt i Arganit Maroken

 Ekstrakt i Arganit Maroken është përdorur nga gratë marokene për shekuj për përfitime bukurie. Funksionon mirë për të gjitha llojet e lëkurës si një përbërës zbutës që është i pasur me acide yndyrore të cilat forcojnë barrierën natyrore mbrojtëse të lëkurës.

 

 

 

 

 

Balta e kuqe marokene

 Balta e kuqe marokene përdoret sot si një maskë fytyre për të ushqyer lëkurën, për të balancuar ngjyrën e lëkurës me njolla dhe për të reduktuar pikat e zeza të akneve. Ka shumë studime klinike që kanë gjetur se kjo lloj balte është efektive për rritjen e elasticitetit të lëkurës për shkak të përmbajtjes së lartë të silicës dhe magnezit.

 

 

 

 

 

Ekstrakt i kërpudhave aka (ganoderma lucidum dhe hoelen)

 Kërpudha Ekstrakt janë në fakt të pabesueshme për zgjidhjen e problemeve të lëkurës të shkaktuara nga ndotësit e mjedisit, stresi dhe faktorë të tjerë. Për shkak se ato janë kaq të fuqishme anti-inflamatore, ato ndihmojnë në sigurimin e një mburoje për lëkurën tuaj ndërsa shërojnë dëmtimet. 

 

 

 

Ekstrakti i gjetheve të Neem, i njohur ndryshe si (melia azadirachta)
Gjethet janë natyralisht të bollshme në bioflavonoidë, të cilët janë antioksidantë të njohur për mbrojtjen e qelizave dhe molekulave nga dëmtimi dhe shenjat e plakjes. Neem gjithashtu mund të pastrojë aknet dhe pikat e zeza, si dhe të zvogëlojë cikatrat dhe të balancojë tonin e lëkurës tuaj. 

 

 

 

 

 

 


Neuropeptidet aka
“Botoksi i natyrës”

Shpesh thirret "Botoksi i natyrës", Neuropeptidet janë një mënyrë efektive për të reduktuar rrudhat në mënyrë natyrale, për të reduktuar inflamacionin dhe për të promovuar lëkurën që është e gjallë dhe me pamje më të re. Përfitimet kundër plakjes së neuropeptideve mund të bëjnë një ndryshim të jashtëzakonshëm në mënyrën se si duket, ndihet dhe funksionon lëkura juaj e fytyrës.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ekstrakt i krundeve të tërshërës

 

 

 

 

 

 

 

Ndalon

Ndalon janë agjentë të rëndësishëm hidratues që punojnë duke mbyllur lagështinë brenda dhe duke mbajtur jashtë grimcat e dëmshme. Ato janë më të mirat për llojet e lëkurës së thatë.

 

 

 

 

 

 

Acidet yndyrore omega-3, 6 dhe 9 të njohura si (acidi oleik)

 

Cilat janë acidet yndyrore Omega-3, Omega-6 dhe Omega-9?Omega Acidet yndyrore janë një lloj Acidi Yndyror Esencial (EFA) që trupi ynë kërkon për një shëndet të mirë, por që ne nuk jemi në gjendje ta prodhojmë biologjikisht. EFA-të më të dobishme për lëkurën tonë janë Acidi Linoleik (Omega-6), Acidi Alfa-linoleik (Omega-3) dhe Acidi Oleik (Omega-9), i cili është teknikisht një yndyrë 'jo thelbësore' sepse trupi mund të prodhojë një sasi e vogël më vete.

 

 

 

 

 

 

Ekstrakt portokalli aka (portokall të ëmbël)

Ekstrakt portokallinuk ka nevojë të prezantohet si ushqim, por në kujdesin e lëkurës, ekstrakti i frutave përmban eksfoliantë si acidi citrik dhe acidi malik që ndihmojnë lëkurën të heqë butësisht qelizat e vdekura të lëkurës për të zbuluar lëkurë më të lëmuar. Shpesh përdoret në kombinim me ekstrakte të tjera frutash, si limoni dhe molla, që kanë veti të ngjashme. 

 

 

 

 

 

Organike 

Organikenjë përbërës që është rritur pa pesticide kimike. Lexoni me kujdes paketimin si organik nuk do të thotë domosdoshmërisht që çdo përbërës është organik ose që përbërësit janë të certifikuar organikë.

 

 

 

 

 

 

Ekstrakti i papajës i njohur ndryshe si (Papain)

Ekstrakt Papain është një enzimë që gjendet natyrshëm në papaja. Ky përbërës mund të gjendet në disa produkte për kujdesin e lëkurës, pasi është treguar se përmirësonpërmbajtjen e kolagjenit të lëkurës dhe gjithashtu mund të veprojë si një agjent eksfolues. Papaina i përket një familjeje proteinash që lidhen me një shumëllojshmëri të gjerë aktivitetesh.

 

 

 

 

 

Ekstrakt bizelesh aka (ekstrakt bizele)

 


 

 

 

 

 

 

Peptidet

Ka shumë lloje të peptideve, dhe të gjitha ato funksionojnë në mënyra të ndryshme. Dy peptidet më të zakonshme janë Argireline dhe Matrixyl. Kur aplikoni një peptid, efektet janë të pabesueshme. Baby boomers kanë zbuluar se peptidet mund ta kthejnë lëkurën tuaj në pamjen e saj rinore. Peptidet përdoren në kujdesin e lëkurës për të nxitur qëndrueshmërinë dhe për të minimizuar shenjat e dukshme të plakjes si linjat e holla dhe rrudhat dhe njollat e errëta. Teknologjia e peptideve bazohet në krijimin dhe manipulimin e zinxhirëve të aminoacideve dhe proteinave, dhe kjo teknologji ka evoluar shpejt për të adresuar shqetësimet e shumta të kujdesit të lëkurës.

 

 

 

 

 

 

 Ekstrakti i ananasit i njohur ndryshe si (Bromelain)

Ekstrakti i ananasitpërmbajnë bromelain, një përzierje enzimash dhe përdoren në kujdesin e lëkurës, pasi bromelaina ndihmon në eksfolimin e butë të lëkurës. Bromelaina gjithashtu ka përfitime anti-inflamatore dhe antimikrobike.

 

 

 

 

 

Ekstrakt i planktonit

 Ekstrakti i planktonit i njohur ndryshe si (kopër deti)

Për lëkurë rinore: Ekstrakti i koprës së detit është një burim i pasur i peptideve të aminoacideve, të cilat ndihmojnë në rritjen e niveleve të elastinës dhe keratinës në lëkurë, duke zbutur pamjen e linjave dhe rrudhave të imta dhe duke forcuar lëkurën.

 

 

 

 

 

Qelizat staminale bimore

Qelizat staminale bimore kanë një efekt të fortë antioksidues dhe anti-inflamator, duke ndihmuar në mbrojtjen kundër dëmtimit të diellit dhe parandalimin e rrudhave. Ekzistojnë gjithashtu prova që qelizat burimore mund të nxisin prodhimin e kolagjenit të ri, i cili gjithashtu mund ta bëjë lëkurën tuaj të duket më rinore.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekstrakt i farës së kumbullës i njohur ndryshe si (prunus domestica)

 

Ekstrakt i farës së kumbullës njihen si fruta të ëmbla, të pasura me fibra, që mund të hahen të freskëta ose të thata, por në kujdesin e lëkurës, vaji i lehtë i nxjerrë nga farat e tyre përmban një përqendrim të lartë të antioksidantëve të fuqishëm që ndihmon në promovimin e lëkurës më të shëndetshme dhe më të bukur. Vaji përmban gjithashtu vitaminë C, e cila mund të shkëlqejë lëkurën dhe të zbeh njollat e errëta.

 

 

 

 

 


 

Ekstrakti i shegës i njohur ndryshe si (acidi ellagjik)

Ekstrakt i shegëspërmban antioksidantë - Nëse jeni edhe pak të njohur me produktet e kujdesit të lëkurës dhe mënyrën se si funksionojnë ato, ju e dini se antioksidantët janë një nga mbrojtjet më të mira kundër plakjes, pasi ato ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës nga stresorët mjedisorë, të cilët fjalë për fjalë synojnë ta dëmtojnë atë. Shegët janë plot me to, duke përfshirë vitaminën C, një antioksidant i shkëlqyer që jo vetëm mbron lëkurën, por e ndihmon atë të rivendosë shkëlqimin e saj. Një ekstrakt nga pjesa e perikarpit (membrana e jashtme) e shegës njihet si e dobishme në shërimin e plagëve në lëkurën e prirur ndaj akneve duke mbrojtur shtresat e jashtme të lëkurës.

 

 

 

 

 

 

 

 

Vaji i aguliçes i njohur ndryshe si (glucosyl hesperidin)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proteina

Proteinaa gjendet në të gjitha qelizat e gjalla dhe është një element i rëndësishëm në flokë, lëkurë dhe thonj. Proteinaat e grurit, sojës dhe qumështit janë proteina të përdorura zakonisht në kujdesin e lëkurës. Aminoacidet kombinohen për të formuar proteina dhe peptide, dhe kombinime të ndryshme formulohen për të adresuar shqetësime të ndryshme. Proteinaat si kolagjeni dhe keratina forcojnë lëkurën, flokët dhe thonjtë, duke kontribuar në shëndetin e lëkurës dhe flokëve dhe duke nxitur forcën.

 

 

 

Ekstrakti i kungullit

Ekstrakti i kungullit përmban vitaminë C dhe beta-karoten, një pararendës i vitaminës A. Vitamina A ndihmon në reduktimin e shfaqjes së linjave të imta, rrudhave dhe strukturës së ashpër. E kombinuar, lëkura zbutet dhe kolagjeni forcohet.

 

 

Ekstrakt purslane

 

Ekstrakt purslane është një perlë e fshehur në kujdesin kundër plakjes. Është një ekstrakt i bimës së purslane (një lëng) që dihet se ka përfitime anti-inflamatore, antioksiduese, kundër plakjes dhe hidratuese. Ai është i mbushur me vitamina dhe acide yndyrore duke përfshirë minerale të ndryshme dietike, omega-3, acide yndyrore omega-6 dhe acid askorbik, i cili është i rëndësishëm për të mbajtur kolagjenin dhe enët e gjakut në gjendje të mirë.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Rrënja e rrepkës

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekstrakt i lëvozhgës së Rambutanit

Ekstrakt i lëvozhgës Rambutan (vendas nga Malajzia) forcon në mënyrë biomimetike barrierën mbrojtëse të lëkurës dhe ri-energjizon funksionin qelizor për të rritur hidratimin, qëndrueshmërinë dhe elasticitetin. Duke imituar procesin natyror të restaurimit dhe mbrojtjes së trupit tuaj, ai ndihmon në stimulimin e mbështetjes afatgjatë kundër çekuilibrave hormonalë.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mjedra aka (rubus idaeus)

 

Mjedër është i pasur me të dy acidet yndyrore esenciale, mjedrat janë një pastrues i shkëlqyer i radikaleve të lira, duke ndihmuar në mbrojtjen e lëkurës nga stresi i përditshëm mjedisor dhe në parandalimin e dëmtimit të lëkurës. Acidet yndyrore omega-3 ndihmojnë lëkurën të ruajë lagështinë, të rregullojë prodhimin e vajit dhe të ruajë elasticitetin.

 

 

 

 

 

 

 

Ekstrakt i Algave të Kuqe i njohur ndryshe si (rodoficea e hidrogjenizuar)
Ekstrakt i Algave të Kuqe është e mbushur me minerale thelbësore që plotësojnë lagështinë e varfëruar nga lëkura e thatë për shkak të një pengese të komprometuar të lëkurës nga çekuilibri hormonal. Ky përbërës ndihmon në parandalimin e humbjes së ujit përmes sipërfaqes së lëkurës duke ndihmuar në ruajtjen e ekuilibrit të ujit për hidratim afatgjatë.

 

 

 

 

Resveratrol

 Resveratrol është i njëjti antioksidant i fuqishëm që gjendet në verën e kuqe dhe çokollatën e zezë, resveratroli vepron si një barrierë mbrojtëse për lëkurën dhe ndihmon në parandalimin e dëmeve të shkaktuara nga ndotja, dielli dhe faktorë të tjerë mjedisorë. I përket një klase të antioksidantëve të quajtur polifenole, të cilat mendohet se ndihmojnë gjithashtu në shëndetin e trurit, nxisin tretjen dhe parandalojnë sëmundje si diabeti. 

 

 

 

 

 

 

Retinol 3%

Retinol 3% është një lloj retinoid, i cili është një përbërës i tretshëm dhe derivat i vitaminës A1. Retinoli eksfolon lëkurën, rrit qarkullimin e qelizave të lëkurës dhe stimulon sintezën e kolagjenit. Konsiderohet standardi i artë për përfitimet e tij kundër plakjes dhe pastrimit të lëkurës.

 

 

 

 

Ekstrakt i rrënjës së trëndafilave Rhodiola, i njohur ndryshe si (arktik)

 

 

 

 

 

Ekstrakti i orizit i njohur ndryshe si (oryzanol)

 

Përqendrimi i ekstrakt orizi i siguron lëkurës një bollëk lizine e cila ndihmon në ndërtimin e prodhimit të kolagjenit në lëkurë.

 

 

 

 

 

 

 

Ekstrakt i farës së trëndafilit i njohur ndryshe (rosa cantina)

Ekstrakt i farës së trëndafilit janë të gjithanshëm dhe shpesh përdoren si përbërës heronj në produktet e njohura për kujdesin e lëkurës, veçanërisht brenda produkteve të formuluara posaçërisht për të trajtuar simptomat që lidhen me lëkurën e ndjeshme dhe lëkurën me vaj. Vaji i farës së trëndafilit krijohet duke shtypur frutat dhe farat e bimës së trëndafilit për të nxjerrë vajin. Mund të duket kundërintuitive përdorimi i vajit për lëkurën e prirur ndaj akneve, por ky përbërës përmban një përqendrim të lartë të acideve yndyrore esenciale të pangopura si acidi linolenik dhe linoleik, i cili ndihmon në hidratimin dhe riparimin e lëkurës së dëmtuar nga aknet dhe ndjeshmëria. Përmbajtja e tij e vitaminës C shton një bonus shtesë të vetive antioksiduese.

 

 

 

 

 

 

 

Vaji i farës së shafranit i njohur ndryshe si (carthamustinctorius)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vaj i sherebelës Clary

 

Vaji i sherebelës përdoret për të ndihmuar në kontrollin e sebumit, ose substancës vajore të prodhuar nga gjëndrat e lëkurës. Ndërsa kjo mund të ketë implikime për parandalimin e akneve, ky vaj esencial njihet gjithashtu se shkakton acarim dhe duhet të përdoret me kujdes për këdo me ndjeshmëri ndaj aromës.

 

 

 

 

 

 

 

Acidi salicilik

Acidi salicilik i njohur ndryshe (Acidi Beta-Hidroksi ose BHA) punon për të kontrolluar prodhimin e tepërt të vajit dhe zvogëlon ngjitshmërinë e vajit që bllokon poret dhe kontribuon në shpërthimet. Një agjent i vërtetë kundër akneve me shumë punë, salicili gjithashtu eksfolon butësisht sipërfaqen e lëkurës.

 

 

 

 

Buckthorn e detit aka (berrykë deti)

 

Manaferri Përmbajtja e pasur me acide yndyrore omega 3 në manaferrat e detit është vërtetuar se redukton inflamacionin dhe skuqjen. Vitamina E në këtë formulë ndihmon në shërimin dhe redukton shfaqjen e dhëmbëve. Me përmbajtjen e tyre natyrale të lartë të antioksidantëve, manaferrat e detit janë një forcim i fuqishëm kundër procesit të plakjes së lëkurës.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Gjalpë Shea

Gjalpë Shea ndihmon në zbehjen e plagëve si nga aknet ashtu edhe nga shkaqe që nuk lidhen me aknet, përveç shërimit të lëkurës së djegur nga dielli, të plasaritur dhe të qëruar. Zbut alergjitë e lëkurës si kafshimet e dredhkës helmuese dhe insekteve, si dhe sëmundjet e lëkurës si dermatiti i kontaktit dhe psoriaza.

 

 

 

Kompleksi i ushqyerjes së lëkurës

Ushqimi i lëkurëscomplex një përzierje e vitaminave C, E dhe B5; ekstrakte limoni dhe portokalli; ndihmon në rigjallërimin e lëkurës së shurdhër për një pamje të gjallë, të shëndetshme dhe strukturë të butë e të lëmuar.

 

 

 

 

 

Ekstrakt i kërmillit

 

Ekstrakt i kërmillit Në përgjithësi, mucina e kërmillit thuhet se përmban proteoglikane, glikozaminoglikane, peptide antimikrobike acid hialuronik, acid glikolik, enzima glikoproteinike, zink, hekur dhe peptide bakri.

 

 

 

 


 

Squalene aka (olivat etilheksil)

 

Squalene aka (Ulliri) është një aktiv hidratues biomimetik që është identik me squalenin që gjendet natyrshëm në barrierën e lëkurës. Njihet gjithashtu si vaji i ullirit dhe është një nga elementët kryesorë të tij, squaleni, është i dobishëm për lëkurën e thatë për shkak të përmbajtjes së tij të acideve yndyrore. Është një vaj mbartës i shkëlqyer për vajrat esencialë të përdorur në kujdesin e lëkurës dhe mund të rrisë aftësinë e lëkurës për të mbajtur lagështinë.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vaji i sojës aka (ekstrakt i farës së sojës)

 

 

 

 

 

 


Alkooli Stearyl

Alkooli Stearylmund të jetë një shtesë e dobishme për të ndihmuar përbërësit të depërtojnë në lëkurë, të ruajnë produktin dhe ta bëjnë atë të ndihet i lehtë kur aplikohet.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Qelizat staminale

 Qelizat burimorepërfitimet e qelizave staminale ndihmojnë në shëndoshjen e pamjes së lëkurës. Ndihmon që lëkura të duket e tendosur dhe e fortë. Redukton shfaqjen e rrudhave, njollave të errëta dhe poreve të mëdha dhe ndihmon në promovimin e një lëkure të tonifikuar.

 

 

 

 

Ekstrakt i luleshtrydhesaka (ekstrakt frutash fragaria vesca)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Ekstrakt i kallamsheqerit

Kallam sheqeri Ekstrakt është një central i madh i acideve laktike si dhe acideve glikolike: Acidet laktike ndihmojnë që lëkura të mbetet e lëmuar e mëndafshtë, për shkak të aftësive të saj hidratuese dhe eksfoliuese. Acidet laktike ndihmojnë në eliminimin e qelizave të thata dhe të vdekura të lëkurës dhe në rritjen e rritjes së qelizave të reja.

Megjithëse kallam sheqeri konsumohet më shpesh si pije ose përdoret në kuzhinat në Azinë Juglindore, ai gjithashtu ka aplikime të dobishme në kujdesin e lëkurës. Ekstrakti i bimës së kallam sheqerit funksionon si një hidratant, i cili ndihmon lëkurën të tërheqë dhe të mbajë lagështinë. Ka një përdorim dytësor si një eksfoliant i butë i lëkurës, pasi ekstrakti përmban acid glikolik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EKSTRAKT PAPA SHEQER

 EKSTRAKT PAPA SHEQERnga pema e panjeve të sheqerit përmban AHA natyrale (alfa hidroksi acide). Këto acide ndihmojnë në eksfolimin e qelizave të vdekura të lëkurës për t'u hapur rrugë atyre të reja, ndërsa gjithashtu ngadalësojnë shenjat e plakjes, duke përfshirë rrudhat dhe njollat.

 

 

 

 

 Ekstrakt i sumakut

Ekstrakt i sumakut përmban tanina dhe vajra esencialë të cilët i japin sapunit efekte astringente dhe ante-inflamatore. Qetëson irritimet e lëkurës, mbron lëkurën nga formimi i tepërt i substancës yndyrore, duke ndihmuar kështu në çarjen e puçrrave dhe njollave.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vaji i farës së lulediellit i njohur ndryshe si (helianthus annuus)

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Ekstrakt i vajit të farës Tamanu

 Vaji i farës Tamanuështë nxjerrë nga farat e pemës së arrës tamanu, një bimë tropikale vendase në Azinë Juglindore dhe Polinezi. Vaji Tamanu ka një ngjyrë jeshile të errët, është i trashë në konsistencë dhe ka një përmbajtje të lartë të acideve yndyrore si acidi linoleik, i cili ndihmon në hidratimin e lëkurës. I përdorur në mjekësi nga shumë kultura aziatike dhe të ishujve të Paqësorit, vaji gjithashtu përmban veti anti-inflamatore dhe ndihmon në shërimin e plagëve. Kur kombinohet me përbërës të tjerë aktivë për kujdesin e lëkurës, vaji ndihmon në zvogëlimin e gjasave për një reagim të ndjeshëm ndaj produktit.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Acidi Tartarik

Acidi Tartarik ka veti antioksiduese dhe është një acid alfa hidroksi (AHA). AHA-të janë acide të njohura në produktet e kujdesit të lëkurës si serumet dhe maskat. Për shkak të vetive të tij antioksiduese dhe eksfoliuese, më së shpeshti përdoret për zvogëlimin e linjave të imta dhe rrudhave, hiperpigmentimit, akneve, poreve të mëdha dhe tonit të shurdhër/të pabarabartë të lëkurës.

 

 

 

 

 

 

 

Vaji i Pemës së Çajit

 Vaji i Pemës së Çajitpërmban komponime kyçe që reduktojnë bakteret në sipërfaqen e lëkurës që kontribuojnë në prodhimin e akneve dhe "ndihmon në qetësimin e lëkurës dhe redukton skuqjen e shkaktuar nga puçrrat e akneve". Përfitimi i tij kryesor kur bëhet fjalë për lëkurën është si një agjent i fuqishëm antimikrobik – ai vret pushtuesit bakterialë që shkaktojnë aknet dhe inflamacionin. Ky funksion është efektiv kundër të gjitha llojeve të akneve, nga njollat më të vogla dhe pikat e bardha te pikat e zeza dhe aknet më të mëdha cistike, dhe është i sigurt për përdorim gjatë shtatzënisë.

 

 

 

 

 

 

 

  

 Ekstrakt i trumzës

 Ekstrakt i trumzës Është e mahnitshme që vetitë anti-bakteriale janë efektive në luftimin e baktereve që shkaktojnë aknet e lëkurës. Trumza shpesh përfshihet si një përbërës në kremrat e akneve dhe larjet e fytyrës. Vaji esencial i trumzës mund të hollohet me ujë dhe të përdoret si tonik për të shtrënguar lëkurën e pjekur. Përtërirë. Duke nxitur qarkullimin, vaji esencial i trumzës ndihmon në stimulimin e rrjedhjes së gjakut për ta lënë lëkurën tuaj të shkëlqyeshme dhe rinore. Gjithashtu do të ndihmojë në largimin e toksinave dhe në shërimin e njollave dhe plagëve për ta lënë lëkurën rrezatuese dhe të njëtrajtshme.

 

 

 

 

 

 

Ekstrakti i barit të tigrit i njohur ndryshe si (gotu kola)

Ekstrakti i barit të tigrit aka ("cica" ose "gotu kola") është një bimë mjekësore me gjethe që gjendet në pjesë të Kinës, Japonisë, Indisë, Australisë dhe SHBA-së, e cila kohët e fundit ka fituar popullaritet falë tendencave koreane të bukurisë. Bima e gjelbër e gjallë është e pasur me aminoacide, acide yndyrore dhe antioksidantë, të cilët janë gjetur se qetësojnë inflamacionin, përmirësojnë riparimin e qelizave dhe nxisin prodhimin e kolagjenit.

 

 

 

 

 

 

 

Dioksid titaniumi

Shumë njerëz janë të njohur me dioksid titaniumi si një përbërës aktiv në kremrat kundër diellit. I cili përdoret si krem kundër diellit fizik si për UVA ashtu edhe për UVB (spektër të gjerë). Ajo mbetet në sipërfaqen e lëkurës, duke shpërndarë UV si drita. Dioksidi i titanit funksionon si një përbërës filtrues UV në kremrat e diellit – ai ndihmon në mbrojtjen e lëkurës së një personi duke bllokuar thithjen e dritës ultravjollcë të diellit që mund të shkaktojë djegie nga dielli.

Është një përbërës me shumë funksione i përdorur gjerësisht në kozmetikë, si për të siguruar mbulim, ashtu edhe një bazë për pigmente, veçanërisht në bazë, dhe mund të përdoret si trashës.

 

 

 


 

 

Ekstrakt domateje i njohur ndryshe (likopen)

 Ekstrakt domateje i njohur ndryshe (likopen) mbron lëkurën kundër eritemës së shkaktuar nga UV. Gjithashtu, nivelet e larta të likopenit neutralizojnë radikalet e lira që dëmtojnë lëkurën dhe çojnë në fotoplakje. Ekstrakti i domates gjithashtu vjen me veti anti-inflamatore që e bëjnë atë një ilaç të mrekullueshëm për trajtimin e poreve të lira dhe aknet.

 

 

 

 

 

 

Triklosani

Triklosani është një agjent antibakterial dhe antifungal. Përdoret në pastrues për lëkurë të prirur ndaj shpërthimit. Mund të ndihmojë në parandalimin dhe trajtimin e njollave, veçanërisht kur kombinohet me produkte për kujdesin e lëkurës që përmbajnë peroksid benzoyl ose acid salicilik, pasi mund të rrisë efektivitetin e trajtimeve të tjera të akneve.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tripeptid-3

 Tripeptid-3është një tripeptid biometrik i cili stimulon fibronektinën, kolagjenin dhe elastinën duke rritur qëndrueshmërinë e lëkurës dhe duke reduktuar shfaqjen e vijave të holla dhe rrudhave.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Gjalpë Tucuma

Super hidratues, gjalpë tucuma për lëkurë përdoret shpesh për të trajtuar lëkurën e thatë dhe për të ruajtur nivelet natyrale të lagështisë së lëkurës. Përfitimet e lëkurës së gjalpit Tucuma variojnë nga ushqyes dhe zbutës i lëkurës për të ndihmuar në mbajtjen e indeve të lëkurës të mbrojtura.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekstrakt i vajit të shafranit të Indisë

 Vaji i Shafranit të Indisë është një nga erëzat më të gjithanshme. Jo vetëm që kontribuon në një shije të shijshme dhe ngjyrë të verdhë të artë në ushqim, por është gjithashtu i njohur për aftësinë e tij për të ulur inflamacionin. Si një përbërës për kujdesin e lëkurës, është një antioksidant i njohur që mund të përdoret për të qetësuar lëkurën, për të ulur skuqjen dhe për të rritur hidratimin.

 

 

 

 

 

 

  

 

Vitamina A

Vitamina A ndihmon në përshpejtimin e shërimit, parandalimin e shpërthimeve dhe mbështetjen e sistemit imunitar të lëkurës dhe promovon hidratimin natyral - që do të thotë se ndihmon në hidratimin efektiv të lëkurës, duke i dhënë asaj një shkëlqim rrezatues. Ndihmon në promovimin dhe mbajtjen e një dermis dhe epidermë të shëndetshëm; dy shtresat e sipërme të lëkurës tuaj. 

 

 

 

 

Vitamina B3/Niacinamide

  Vitamina B3/Niacinamide mbështet funksionin pengues të lëkurës dhe qeramideve natyrale, për të minimizuar skuqjen e dukshme dhe për të parandaluar dehidratimin. Mund të rrisë energjinë e lëkurës dhe të promovojë një shkëlqim rinor, duke përmirësuar pamjen e njollave të errëta dhe poreve të mëdha.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Vitamina C (ester-C, gliceril askorbat dhe acid L-Askorbik)

Vitaminë C përdoret në kujdesin e lëkurës për të ndihmuar në mbrojtjen e kolagjenit nga dëmtimi UV dhe gjithashtu mund të mbështesë prodhimin natyral të kolagjenit. Promovon qëndrueshmërinë, rrit shkëlqimin dhe ndihmon me strukturën e pabarabartë. Në kujdesin e lëkurës, Vitamina C është një përbërës i mirëvlerësuar për shqetësimet kundër plakjes dhe mbrojtjen antioksidante, duke e bërë atë veçanërisht të rëndësishme për përdorimin e ditës.

 

 

 

 

 

 

Vitamina D

 Vitamina D Efektet e fuqishme antioksidante ndihmojnë në neutralizimin e radikaleve të lira që janë të pranishme në mjedis, veçanërisht ato të shkaktuara nga rrezatimi UV në lëkurë.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Vitamina E (aka acetat Tocopherol)

Le të fillojmë me bazat se çfarë është saktësisht vitamina E. "Vitamina E aka (tokoferol) është një grup antioksidantësh të tretshëm në vaj që gjenden zakonisht në produktet e kujdesit të lëkurës për të mbrojtur lëkurën nga stresi oksidativ. Një antioksidant i fuqishëm që është thelbësor për trupin për ta mbrojtur atë nga radikalet e lira. Tokoferoli, ose vitamina E, është një antioksidant që prodhohet natyrshëm nga lëkura. Ai njëkohësisht mbron nga faktorët mjedisorë dhe është i varfëruar nga faktorët e mjedisit, prandaj është një përbërës i fuqishëm në shumë produkte për kujdesin e lëkurës. Efikasiteti i vitaminës E në mbrojtjen, ndriçimin dhe zbardhjen e tonit të lëkurës është edhe më i madh kur ajo shoqërohet me vitaminën C. 

 

 

 

 

 

 

 

Vitamina F

 Vitamina F mund të ndihmojë me disa sëmundje inflamatore të lëkurës si dermatiti dhe psoriasis pasi ndihmon në reduktimin e inflamacionit, si dhe rregullimin e funksionit të shëndetshëm të qelizave dhe humbjen e tepërt të ujit.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Vitamina K

 Vitamina K përdoret në kujdesin e lëkurës për të reduktuar skuqjen e dukshme dhe në trajtimet e syve për të trajtuar shfaqjen e rrathëve të errët. Vitamina K është e nevojshme në trup për koagulimin e gjakut; për rrjedhojë, disa produkte për kujdesin e lëkurës e inkorporojnë atë për mavijosje pas procedurës.

 

 

 

 


 

Arre

 Arre parandalon plakjen e parakohshme. Të mbushura me antioksidantë dhe vitaminë B, arrat ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës tuaj kundër agresorëve mjedisorë si ekspozimi në diell, papastërtitë, ndotja dhe papastërtitë e tjera.

 

 

 

 

 

 

Ekstrakt shalqini

 shalqini Ekstrakt është i ngarkuar me lëndë ushqyese që janë të gjitha të shkëlqyera për lëkurën tuaj. Ai përmban vitamina të tilla si A, B dhe C, të cilat punojnë së bashku për të ushqyer dhe mbrojtur lëkurën tuaj. Këto vitamina gjithashtu ndihmojnë në rritjen e prodhimit të kolagjenit, duke e lënë lëkurën më të shndritshme, zbehjen e njollave dhe në thelb freskojnë dhe rigjallëron lëkurën tuaj.

 

 

Magjështëtare Hazel

 Magjështëtare Hazel is raportohet të ketë përfitime qetësuese dhe kundër skuqjes dhe shpesh përdoret në kremra pas rruajtjes për këtë arsye. Përdoret gjithashtu në toner, veçanërështëht për llojet e lëkurës me vaj dhe të kombinuar. Thuhet se shtrëngon lëkurën dhe minimizon poret e dukshme, ndërkohë që redukton yndyrën e tepërt në sipërfaqen e lëkurës.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekstrakti i lëvores së shelgut i njohur ndryshe si (salix nigra)

Ekstrakt i lëvores së shelgut është një acid beta-hidroksi natyral, dhe ky përbërës mund të ndihmojë në promovimin e poreve të pastra, të qetësojë skuqjen e dukshme dhe të minimizojë yndyrën e tepërt dhe shkëlqimin. Salicili është një përbërës i fuqështëhëm i akneve që mund të rrjedh nga lëvorja e shelgut ose të krijohet në mënyrë sintetike. Rrjedh nga lëvorja e shelgut, Ekstrakt i lëvores së shelgut është përdorur prej shekujsh për të qetësuar lëkurën e irrituar. Përmban salicin-nga e cila rrjedh acidi salicilik-ky përbërës i gjithanshëm është edhe anti-inflamator dhe antibakterial, duke pastruar poret dhe duke lehtësuar aknet dhe acarimin. Ekstrakti i lëvores së shelgut është një alternativë natyrale dhe më e butë ndaj acidit salicilik. Ky përbërës shumë-aktiv pastron dhe eksfolon lëkurën, zvogëlon pamjen e poreve dhe balancon prodhimin e yndyrës. Gjithashtu i pasur me polifenole (antioksidantë), lëvorja e shelgut ndihmon dhe zbut lëkurën. Ai trajton në mënyrë unike shpërthimet, pa ndërprerë më tej hormonet dhe është i sigurt për shtatzëninë dhe ushqyerjen me gji.

 

 

 

 

 

Ekstrakt i llambës së zambakut të bardhë eshte ekstrakti nga llamba e lules së zambakut të bardhë është në thelb "gjumë për lëkurën". Ekstrakti rrit mbrojtjen natyrale të lëkurës dhe mbron pengesën nga dëmtimet oksidative, ndërsa gjithashtu zbut lëkurën, zvogëlon rrudhat dhe relakson qelizat e muskujve. Është quajtur alternativa natyrale e Botox-it.

 

 

 

 

 

 

 

 Ekstrakt i kërpudhave të borës  

Ekstrakt i kërpudhave të borës është i lehtë dhe kur përdoren rregullisht, produktet për kujdesin e lëkurës që përmbajnë këtë përbërës mund të qetësojnë dhe qetësojnë skuqjen. Vetëm atë që lëkura jonë e përflakur po lyp! Kërpudhat e borës janë të shkëlqyera për hidratimin e lëkurës. Kjo është për shkak të strukturës së tyre të lagësht, xhelatinoze, si dhe për shkak të përmbajtjes së lartë të polisaharideve. Kërpudha e borës është përdorur gjithashtu në kujdesin e lëkurës si një agjent ndriçues. Me mbi 18 lloje të aminoacideve, kërpudha e borës ka rezultuar gjithashtu të jetë e dobishme në qarkullimin dhe rritjen e qelizave, gjë që e ka bërë atë një përbërës kryesor në trajtimin e lëkurës së prirur ndaj njollave. Kjo kërpudha ndodh gjithashtu të jetë e lartë në vitaminë D, e cila kur aplikohet në mënyrë topike ndihmon në shërimin e akneve. Është një recetë për lëkurë të pastër dhe rrezatuese! Pra, le të thellohemi pak më thellë se pse është kaq hidratues dhe çfarë do të thotë kjo për ju…. Së pari, le të shohim një përbërës që kërpudha e dëborës po i jep një vrapim për paratë e saj. Snow Mushroom Extracts është një dyshe e fuqishme që pastron dhe detokson dhe redukton shfaqjen e poreve të zmadhuara në lëkurë me prodhim të lartë yndyre. Për lëkurë më të ndjeshme, ekstraktet punojnë gjithashtu për të forcuar barrierën mbrojtëse të lëkurës në mënyrë që ajo të riparojë dhe të mbrohet.

 

 

 

OKSIDI I ZINKUT

Oksidi i zinkut është një lëndë ushqyese e rëndësishme për lëkurën. Është anti-inflamator vetitë që ndihmojnë njerëzit me sëmundje të tilla si puçrrat, rosacea, ekzema dhe ulçera. Zinku është një element që disa besojnë se mund të ketë veti për të luftuar aknet dhe efektet e tyre të vazhdueshme në lëkurë.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zinku PCA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekstrakt i rrënjës së zingerit aka (zerumbone/emri tregtar (xhinxher)

Zinger ka qenë prej kohësh një element kryesor në shumë kuzhina, por ekstrakti nga rrënja e kësaj barishte pikante dhe me piper është treguar se qetëson lëkurën dhe e mbron atë nga pushtuesit e jashtëm, duke përfshirë dëmtimin e diellit, rrezet UV dhe kushtet e vështira klimatike. Ai gjithashtu përmban antioksidantë, të cilët ndihmojnë në përmirësimin e tonit të pabarabartë të lëkurës dhe zvogëlojnë shfaqjen e njollave të errëta dhe plagëve.